Egipt: prześladowany za konwersję na chrześcijaństwo

2007-08-13 00:00:00


Egipcjanin, który nawrócił się z islamu na chrześcijaństwo i zażądał od władz uznania tego faktu, teraz musi się ukrywać z obawy o swe życie - informuje Radio Watykańskie. - Dla mnie najważniejszą sprawą jest miłość. A islam nie krzewi miłości tak, jak chrześcijaństwo - stwierdził Mohammed Hegazy, którego prasowe zdjęcie z obrazem Matki Bożej obiegło niedawno egipskie media i wywołało burzę wśród muzułmanów oraz oskarżenia o prozelityzm pod adresem Kościoła koptyjskiego.

W rozmowie z Associated Press Hegazy wyjaśnił, że motywem jego nawrócenia było osobiste porównanie obu religii. Przyjął chrzest 9 lat temu. Od tego czasu był wielokrotnie prześladowany, również przez egipski wymiar sprawiedliwości.

Mohammed Hegazy wystąpił ostatnio z formalnym wnioskiem o zmianę odnośnego wpisu w dowodzie osobistym. Gdy mu odmówiono, skierował precedensową sprawę do sądu, lecz ma trudność z przekonaniem do tego adwokatów, choć egipskie prawo oficjalnie nie zabrania zmiany religii - podaje rozgłośnia watykańska.

Według agencji Associated Press, konwertyta został wyklęty przez swoją rodzinę, a lokalny mufti wydał fatwę, czyli zalecenie prawne o straceniu go za apostazję. Hegazy zapowiedział, że mimo zagrożenia nie opuści Egiptu i że woli ukrywać się wraz z żoną - również nawróconą z islamu - która jest w czwartym miesiącu ciąży.

Jak przypomina Radio Watykańskie, nawrócenia z islamu są w krajach muzułmańskich niezwykłą rzadkością właśnie z uwagi na presję społeczną, a niekiedy wręcz formalny zakaz prawny. W Egipcie dwa lata temu (w 2005 r.), nawrócony z islamu chrześcijanin był zmuszony szukać azylu politycznego w Korei Południowej. Z kolei w maju b.r. w Malezji chrześcijance nawróconej z islamu odmówiono zezwolenia na małżeństwo z chrześcijaninem, gdyż formalnie nadal była uznawana za muzułmankę.

(źródło: Radio Watykańskie)

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.