Egipt: sprawy Kościoła zależą od dobrej woli urzędnika

2007-10-04 00:00:00
Egipt: sprawy Kościoła zależą od dobrej woli urzędnika


Sytuacja prawna Kościoła w Egipcie jest pełna sprzeczności i dwuznaczna - oświadczył koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib. Jego zdaniem ta niejasność prawna stanowi przeszkodę dla działania kościoła w tym kraju – informuje KAI.


Zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego wyjaśnił, że konstytucja egipska gwarantuje wolność sumienia i wyznania. Jednak ta sama konstytucja stanowi, że islam jest religią państwową, zaś prawo islamskie podstawą państwowego systemu prawnego. Jedną z zasad prawa islamskiego jest zakaz nawracania się muzułmanina na inną religię, za którego złamanie może on zostać ukarany nawet śmiercią. Ponadto uzyskanie pozwolenia na wzniesienie chrześcijańskiego miejsca kultu jest prawie niemożliwe, na mocy obowiązującego wciąż prawa z XIX w.

Patriarcha wyraził ubolewanie, że sprawy Kościoła są w Egipcie rozwiązywane w sposób arbitralny, w zależności od dobrej woli osób, które zajmują się danym problemem. Zdarza się, że są one rozpatrywane na korzyść Kościoła dlatego, że urzędnik państwowy uczęszczał w młodości do szkoły katolickiej. Czyni to jednak sytuację Kościoła bardzo delikatną.

Zdecydowaną większość wśród niemal 80 mln mieszkańców Egiptu stanowią muzułmanie. Kościół koptyjski liczy około 8 mln wiernych, a katolicki Kościół koptyjski, którym kieruje patriarcha Antonios Naguib - 250 tys. wiernych, 11 biskupów i 150 księży w siedmiu diecezjach.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025