Egipt: sprawy Kościoła zależą od dobrej woli urzędnika

2007-10-04 00:00:00
Egipt: sprawy Kościoła zależą od dobrej woli urzędnika


Sytuacja prawna Kościoła w Egipcie jest pełna sprzeczności i dwuznaczna - oświadczył koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib. Jego zdaniem ta niejasność prawna stanowi przeszkodę dla działania kościoła w tym kraju – informuje KAI.


Zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego wyjaśnił, że konstytucja egipska gwarantuje wolność sumienia i wyznania. Jednak ta sama konstytucja stanowi, że islam jest religią państwową, zaś prawo islamskie podstawą państwowego systemu prawnego. Jedną z zasad prawa islamskiego jest zakaz nawracania się muzułmanina na inną religię, za którego złamanie może on zostać ukarany nawet śmiercią. Ponadto uzyskanie pozwolenia na wzniesienie chrześcijańskiego miejsca kultu jest prawie niemożliwe, na mocy obowiązującego wciąż prawa z XIX w.

Patriarcha wyraził ubolewanie, że sprawy Kościoła są w Egipcie rozwiązywane w sposób arbitralny, w zależności od dobrej woli osób, które zajmują się danym problemem. Zdarza się, że są one rozpatrywane na korzyść Kościoła dlatego, że urzędnik państwowy uczęszczał w młodości do szkoły katolickiej. Czyni to jednak sytuację Kościoła bardzo delikatną.

Zdecydowaną większość wśród niemal 80 mln mieszkańców Egiptu stanowią muzułmanie. Kościół koptyjski liczy około 8 mln wiernych, a katolicki Kościół koptyjski, którym kieruje patriarcha Antonios Naguib - 250 tys. wiernych, 11 biskupów i 150 księży w siedmiu diecezjach.

Źródło: KAI
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.