Sytuacja prawna Kościoła w Egipcie jest pełna sprzeczności i dwuznaczna - oświadczył koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib. Jego zdaniem ta niejasność prawna stanowi przeszkodę dla działania kościoła w tym kraju – informuje KAI.
Zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego wyjaśnił, że konstytucja egipska gwarantuje wolność sumienia i wyznania. Jednak ta sama konstytucja stanowi, że islam jest religią państwową, zaś prawo islamskie podstawą państwowego systemu prawnego. Jedną z zasad prawa islamskiego jest zakaz nawracania się muzułmanina na inną religię, za którego złamanie może on zostać ukarany nawet śmiercią. Ponadto uzyskanie pozwolenia na wzniesienie chrześcijańskiego miejsca kultu jest prawie niemożliwe, na mocy obowiązującego wciąż prawa z XIX w.
Patriarcha wyraził ubolewanie, że sprawy Kościoła są w Egipcie rozwiązywane w sposób arbitralny, w zależności od dobrej woli osób, które zajmują się danym problemem. Zdarza się, że są one rozpatrywane na korzyść Kościoła dlatego, że urzędnik państwowy uczęszczał w młodości do szkoły katolickiej. Czyni to jednak sytuację Kościoła bardzo delikatną.
Zdecydowaną większość wśród niemal 80 mln mieszkańców Egiptu stanowią muzułmanie. Kościół koptyjski liczy około 8 mln wiernych, a katolicki Kościół koptyjski, którym kieruje patriarcha Antonios Naguib - 250 tys. wiernych, 11 biskupów i 150 księży w siedmiu diecezjach.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy