Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

2023-09-13 00:00:00
Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – początek już o godz. 9 rano, a zakończenie późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.

Przypomnijmy, iż Narodowe Siły Zbrojne - organizacja konspiracyjna środowisk narodowo-patriotycznych - stanowiły istotny militarnie i ideowo element polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej i powojennego. Formowane kadrowo już od lipca 1942 r., formalnie zostały powołane do życia rozkazem z dnia 20 września 1942 r., podpisanym przez pierwszego komendanta NSZ – płk. Ignacego Oziewicza.

Oddziały zbrojne NSZ operowały samodzielnie lub we współdziałaniu z Armią Krajową, osiągając kadry dochodzące w pewnym momencie niemal do 75 tys. żołnierzy. Część zołnierzy podlegających Narodowym Siłom Zbrojnym na przestrzeni 1944 r. została włączona do Armii Krajowej. W przeciwieństwie do wielu jednostek Polskiego Państwa Podziemnego, NSZ podjęły czynną walkę z okupantem sowieckim, zajmującym w latach 1944-1945 kolejne tereny II Rzeczypospolitej. Najbardziej znaną spośród jednostek spod znaku NSZ jest Brygada Świętokrzyska, która wsławiła się walkami z licznymi oddziałami niemieckimi i sowieckimi oraz zachowała zdolność operacyjną nawet po zakończeniu II wojny światowej.

I właśnie tuż przed 81. rocznicą pierwszego rozkazu, formującego Narodowe Siły Zbrojne odbędą się w Elblągu uroczyste obchody. Ich plan na dzień 16 września zamieszczamy poniżej.

O godzinie 9:00 rozpocznie się III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ. Drużyny będą rywalizować na boisku przy ZSZ nr 1, przy ul. Robotniczej 173.

Następnie  o godz. 13:00, odbędzie się Msza św.  w Katedrze Św. Mikołaja. O godz. 14:00, po zakończeniu Mszy, rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ, który przejdzie ulicami elbląskiej Starówki do Ratusza Staromiejskiego. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału także w tych punktach uroczystości.

O godz. 15:00 odbędzie się dalsza część uroczystych obchodów w sali koncertowo-konferencyjnej Ratusza Staromiejskiego. W programie przewidziano następujące punkty:

- prezentacja historyka Przemysława Bubnowskiego pt. „Kulisy powstania NSZ”;

- wykład Grażyny Wosińskiej – „Elblążanie w NSZ”;

- wywiad z synem sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cacko”;

- wykład dra Tomasza Greniucha pt. „Zgrupowanie oddziałów leśnych NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”- największa struktura NSZ po wojnie”;

- wykład dra Kordiana Kuczmy – „Związek Jaszczurczy - Miecz i Pług – NSZ. Żołnierze podziemia narodowego w KL Stutthof”;

- referat Edyty Czekalskiej pt. „Gen. J. Podhorski”;

- koncerty patriotyczne Sovy i Klehu.

Obchody zostały objęte patronatem honorowym wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy NSZ - Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska- Okręg Pomorski. Partnerem wspierającym wydarzenie jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

piotrskarga.pl

 

 

Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z wyjątkowym gościem - prof. Jackiem Janowskim, ekspertem ds. informatyki prawniczej oraz nowych technologii gromadzenia danych i śledzenia. O architekturze procesu znanego jako Wielki Reset wysłuchają Państwo już w środę 27 września 2023 r.
Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie podejmujące temat niezwykle ważny, a ostatnio także, za sprawą filmu „Sound of freedom”, nośny społecznie. Haniebny proceder handlu ludźmi odbywa się na masową skalę także w krajach afrykańskich. Opowie o tym wieloletnie ekspert i działacz na rzecz walki z handlem ludźmi dr Radosław Malinowski.
Mamy dla Państwa niezwykle wartościowe spotkanie pod szyldem Klubu PCh - już w najbliższy czwartek 14 września. Psycholog Bogna Białecka przeanalizuje urastający obecnie do rangi plagi społecznej problem uzależnienia dzieci i młodzieży od elektroniki, ze szczególnym uwzględnieniem smartfonów.