Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

2023-09-13 00:00:00
Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – początek już o godz. 9 rano, a zakończenie późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.

Przypomnijmy, iż Narodowe Siły Zbrojne - organizacja konspiracyjna środowisk narodowo-patriotycznych - stanowiły istotny militarnie i ideowo element polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej i powojennego. Formowane kadrowo już od lipca 1942 r., formalnie zostały powołane do życia rozkazem z dnia 20 września 1942 r., podpisanym przez pierwszego komendanta NSZ – płk. Ignacego Oziewicza.

Oddziały zbrojne NSZ operowały samodzielnie lub we współdziałaniu z Armią Krajową, osiągając kadry dochodzące w pewnym momencie niemal do 75 tys. żołnierzy. Część zołnierzy podlegających Narodowym Siłom Zbrojnym na przestrzeni 1944 r. została włączona do Armii Krajowej. W przeciwieństwie do wielu jednostek Polskiego Państwa Podziemnego, NSZ podjęły czynną walkę z okupantem sowieckim, zajmującym w latach 1944-1945 kolejne tereny II Rzeczypospolitej. Najbardziej znaną spośród jednostek spod znaku NSZ jest Brygada Świętokrzyska, która wsławiła się walkami z licznymi oddziałami niemieckimi i sowieckimi oraz zachowała zdolność operacyjną nawet po zakończeniu II wojny światowej.

I właśnie tuż przed 81. rocznicą pierwszego rozkazu, formującego Narodowe Siły Zbrojne odbędą się w Elblągu uroczyste obchody. Ich plan na dzień 16 września zamieszczamy poniżej.

O godzinie 9:00 rozpocznie się III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ. Drużyny będą rywalizować na boisku przy ZSZ nr 1, przy ul. Robotniczej 173.

Następnie  o godz. 13:00, odbędzie się Msza św.  w Katedrze Św. Mikołaja. O godz. 14:00, po zakończeniu Mszy, rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ, który przejdzie ulicami elbląskiej Starówki do Ratusza Staromiejskiego. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału także w tych punktach uroczystości.

O godz. 15:00 odbędzie się dalsza część uroczystych obchodów w sali koncertowo-konferencyjnej Ratusza Staromiejskiego. W programie przewidziano następujące punkty:

- prezentacja historyka Przemysława Bubnowskiego pt. „Kulisy powstania NSZ”;

- wykład Grażyny Wosińskiej – „Elblążanie w NSZ”;

- wywiad z synem sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cacko”;

- wykład dra Tomasza Greniucha pt. „Zgrupowanie oddziałów leśnych NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”- największa struktura NSZ po wojnie”;

- wykład dra Kordiana Kuczmy – „Związek Jaszczurczy - Miecz i Pług – NSZ. Żołnierze podziemia narodowego w KL Stutthof”;

- referat Edyty Czekalskiej pt. „Gen. J. Podhorski”;

- koncerty patriotyczne Sovy i Klehu.

Obchody zostały objęte patronatem honorowym wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy NSZ - Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska- Okręg Pomorski. Partnerem wspierającym wydarzenie jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

piotrskarga.pl

 

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.