Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

2023-09-13 00:00:00
Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – początek już o godz. 9 rano, a zakończenie późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.

Przypomnijmy, iż Narodowe Siły Zbrojne - organizacja konspiracyjna środowisk narodowo-patriotycznych - stanowiły istotny militarnie i ideowo element polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej i powojennego. Formowane kadrowo już od lipca 1942 r., formalnie zostały powołane do życia rozkazem z dnia 20 września 1942 r., podpisanym przez pierwszego komendanta NSZ – płk. Ignacego Oziewicza.

Oddziały zbrojne NSZ operowały samodzielnie lub we współdziałaniu z Armią Krajową, osiągając kadry dochodzące w pewnym momencie niemal do 75 tys. żołnierzy. Część zołnierzy podlegających Narodowym Siłom Zbrojnym na przestrzeni 1944 r. została włączona do Armii Krajowej. W przeciwieństwie do wielu jednostek Polskiego Państwa Podziemnego, NSZ podjęły czynną walkę z okupantem sowieckim, zajmującym w latach 1944-1945 kolejne tereny II Rzeczypospolitej. Najbardziej znaną spośród jednostek spod znaku NSZ jest Brygada Świętokrzyska, która wsławiła się walkami z licznymi oddziałami niemieckimi i sowieckimi oraz zachowała zdolność operacyjną nawet po zakończeniu II wojny światowej.

I właśnie tuż przed 81. rocznicą pierwszego rozkazu, formującego Narodowe Siły Zbrojne odbędą się w Elblągu uroczyste obchody. Ich plan na dzień 16 września zamieszczamy poniżej.

O godzinie 9:00 rozpocznie się III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ. Drużyny będą rywalizować na boisku przy ZSZ nr 1, przy ul. Robotniczej 173.

Następnie  o godz. 13:00, odbędzie się Msza św.  w Katedrze Św. Mikołaja. O godz. 14:00, po zakończeniu Mszy, rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ, który przejdzie ulicami elbląskiej Starówki do Ratusza Staromiejskiego. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału także w tych punktach uroczystości.

O godz. 15:00 odbędzie się dalsza część uroczystych obchodów w sali koncertowo-konferencyjnej Ratusza Staromiejskiego. W programie przewidziano następujące punkty:

- prezentacja historyka Przemysława Bubnowskiego pt. „Kulisy powstania NSZ”;

- wykład Grażyny Wosińskiej – „Elblążanie w NSZ”;

- wywiad z synem sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cacko”;

- wykład dra Tomasza Greniucha pt. „Zgrupowanie oddziałów leśnych NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”- największa struktura NSZ po wojnie”;

- wykład dra Kordiana Kuczmy – „Związek Jaszczurczy - Miecz i Pług – NSZ. Żołnierze podziemia narodowego w KL Stutthof”;

- referat Edyty Czekalskiej pt. „Gen. J. Podhorski”;

- koncerty patriotyczne Sovy i Klehu.

Obchody zostały objęte patronatem honorowym wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy NSZ - Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska- Okręg Pomorski. Partnerem wspierającym wydarzenie jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

piotrskarga.pl

 

 

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.