Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

2023-09-13 00:00:00
Elbląg uczci Narodowe Siły Zbrojne - konferencja, marsz, koncerty i turniej piłkarski!

Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – początek już o godz. 9 rano, a zakończenie późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.

Przypomnijmy, iż Narodowe Siły Zbrojne - organizacja konspiracyjna środowisk narodowo-patriotycznych - stanowiły istotny militarnie i ideowo element polskiego ruchu oporu okresu II wojny światowej i powojennego. Formowane kadrowo już od lipca 1942 r., formalnie zostały powołane do życia rozkazem z dnia 20 września 1942 r., podpisanym przez pierwszego komendanta NSZ – płk. Ignacego Oziewicza.

Oddziały zbrojne NSZ operowały samodzielnie lub we współdziałaniu z Armią Krajową, osiągając kadry dochodzące w pewnym momencie niemal do 75 tys. żołnierzy. Część zołnierzy podlegających Narodowym Siłom Zbrojnym na przestrzeni 1944 r. została włączona do Armii Krajowej. W przeciwieństwie do wielu jednostek Polskiego Państwa Podziemnego, NSZ podjęły czynną walkę z okupantem sowieckim, zajmującym w latach 1944-1945 kolejne tereny II Rzeczypospolitej. Najbardziej znaną spośród jednostek spod znaku NSZ jest Brygada Świętokrzyska, która wsławiła się walkami z licznymi oddziałami niemieckimi i sowieckimi oraz zachowała zdolność operacyjną nawet po zakończeniu II wojny światowej.

I właśnie tuż przed 81. rocznicą pierwszego rozkazu, formującego Narodowe Siły Zbrojne odbędą się w Elblągu uroczyste obchody. Ich plan na dzień 16 września zamieszczamy poniżej.

O godzinie 9:00 rozpocznie się III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ. Drużyny będą rywalizować na boisku przy ZSZ nr 1, przy ul. Robotniczej 173.

Następnie  o godz. 13:00, odbędzie się Msza św.  w Katedrze Św. Mikołaja. O godz. 14:00, po zakończeniu Mszy, rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ, który przejdzie ulicami elbląskiej Starówki do Ratusza Staromiejskiego. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału także w tych punktach uroczystości.

O godz. 15:00 odbędzie się dalsza część uroczystych obchodów w sali koncertowo-konferencyjnej Ratusza Staromiejskiego. W programie przewidziano następujące punkty:

- prezentacja historyka Przemysława Bubnowskiego pt. „Kulisy powstania NSZ”;

- wykład Grażyny Wosińskiej – „Elblążanie w NSZ”;

- wywiad z synem sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cacko”;

- wykład dra Tomasza Greniucha pt. „Zgrupowanie oddziałów leśnych NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”- największa struktura NSZ po wojnie”;

- wykład dra Kordiana Kuczmy – „Związek Jaszczurczy - Miecz i Pług – NSZ. Żołnierze podziemia narodowego w KL Stutthof”;

- referat Edyty Czekalskiej pt. „Gen. J. Podhorski”;

- koncerty patriotyczne Sovy i Klehu.

Obchody zostały objęte patronatem honorowym wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy NSZ - Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska- Okręg Pomorski. Partnerem wspierającym wydarzenie jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

piotrskarga.pl

 

 

W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.
W środę 20 listopada 2024 r. poznański Klub „Polonia Christiana” organizuje spotkanie z mec. Rafałem Dorosińskim – członkiem zarządu Instytutu Ordo Iuris. Temat nie tylko ciekawy, ale i ważny z uwagi na nadciągające zagrożenie masowym terrorem i represjami, jakie wprowadzono już w wielu zachodnich państwach pod pretekstem tzw. mowy nienawiści.
Od 4 do 8 listopada br. 20-osobowa grupa Duchowej Rodziny Czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, czyli Apostolatu Fatimy, odbyła coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie w Portugalii. – Pielgrzymka do Matki Bożej w Fatimie to wielkie przeżycie duchowe, umocnienie wiary i doznanie daru wielkiej nadziei na ostateczne zwycięstwo Maryi – mówi Jacek Kotula z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które od 25 lat propaguje przesłanie z Fatimy.
W obliczu zagrożeń i wyzwań, przed którymi stanął nasz kraj u końca pierwszego ćwierćwiecza XXI stulecia, jako wierni synowie Kościoła Katolickiego i dzieci naszej umiłowanej Matki – Ojczyzny, pragniemy wyrazić obawy związane ze zmasowanym atakiem na dziedzictwo cywilizacyjne Polski i całej Europy.