Emisje filmu „Via Dolorosa. Droga zbawienia” na kanałach TVP

2022-04-16 00:00:00
Emisje filmu „Via Dolorosa. Droga zbawienia” na kanałach TVP

W Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 roku, o godz. 15.30 zostanie wyemitowany w TVP Polonia film „Via Dolorosa. Droga zbawienia”, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Kolejne emisje: na antenie TVP HD w Wielką Sobotę 16 kwietnia o godz. 10.20 i w TVP Polonia w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 3.55.

 

Dokument, którego reżyserem jest Michał Wikieł, został zrealizowany w Jerozolimie – pokazuje więc, jak współcześnie wyglądają miejsca naznaczone Męką i Krwią Zbawiciela, ale dzięki wartościowym komentarzom wybitnego teologa i biblisty ks. prof. Waldemara Chrostowskiego kieruje uwagę widza także na kontekst historyczny, religijny, kulturowy i społeczny tych najważniejszych wydarzeń w historii Zbawienia.

Z rozmachem zrealizowany obraz „Via Dolorosa (z łac. Droga Krzyżowa). Droga zbawienia” dokładnie ukazuje najświętsze miejsca na ziemi: Boży Grób, Golgotę – skrywane w Bazylice Grobu Bożego, zwanej również Bazyliką Zmartwychwstania, trzymanej pod kluczem przez dwie muzułmańskie (sic!) rodziny, przybliża także kolejne stacje Drogi Krzyżowej (w tym dwie nazywane „polskimi”), czasem zaniedbane, ledwo widoczne pośród targowiska z ubraniami, dewocjonaliami i świeżym mięsem; pokazuje także Bazylikę Agonii i Ogród Getsemani zlany krwawym potem Odkupiciela oraz Kościół Biczowania, Kościół Skazania i inne ważne dla katolików miejsca związane z Via Dolorosa.

Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia autorstwa Jacka Fliga, Szymona Pipienia i Michała Wikła, zrealizowane w Ziemi Świętej, pokazujące czasem dobitnie, jak – oczekiwane przez pielgrzyma – sacrum miesza się z profanum. Towarzysząca kamerze narracja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, Laureata Nagrody Ratzingera 2014, doskonale dopełnia warstwę duchową filmu, dostarczając widzowi zarówno solidnej dawki wiedzy, jak i głębokich teologicznych refleksji na temat istoty i wagi Najświętszej Ofiary dokonanej przez Pana Jezusa na Kalwarii.

Film dokumentalny „Via Dolorosa. Droga zbawienia” został doceniony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2020”, gdzie zdobył Specjalne Wyróżnienie jako „znakomite dzieło przedstawiające Ziemię Świętą. Film dokumentalny, który zachwyca zarówno sposobem realizacji, pięknymi ujęciami jak i niezwykle interesującymi opowieściami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego”.

 

https://www.tvp.pl/program-tv/via-dolorosa-droga-zbawienia/60666ce5d03410ada222066e?o=6246c8b4d03410c02f1419e9

 

Oficjalny zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=HUpe6eG7cTM&t=134s

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.