Episkopat Wenezueli: projekt reformy konstytucji jest nie do przyjęcia

2007-10-24 00:00:00

Episkopat Wenezueli uznał, że w świetle nauki społecznej Kościoła nie można zaakceptować projektu reformy konstytucji. W Caracas opublikowano stanowisko biskupów przed zapowiedzianym na 2 grudnia referendum w sprawie zmian w ustawie podstawowej, które zamierza wprowadzić prezydent Hugo Chavez – informuje KAI.


Przedstawione projekty reform zmierzają do wyeliminowania opozycji politycznej i wykluczenia tych sektorów społeczeństwa, które nie zgadzają się na państwo socjalistyczne. Nadmiernie koncentrują władzę w rękach prezydenta, sprzyjając rządom autorytarnym. Ograniczają swobody i są sprzeczne z prawami człowieka - stwierdzają biskupi.

Jednocześnie episkopat zachęca wiernych do zapoznania się z proponowanymi reformami oraz uczestnictwa w debatach i dyskusjach, które mają istotne znaczenie dla przyszłości kraju. Biskupi apelują o modlitwę w intencji ojczyzny.

Do najbardziej kontrowersyjnych zmian zaproponowanych przez prezydenta Chaveza należą nieograniczona możliwość reelekcji, zniesienie autonomii banku centralnego, czy obniżenie czynnego prawa wyborczego z 18 do 16 lat. Przewiduje się również, że w wypadku ogłoszenia stanu wyjątkowego obywatel nie miałby prawa do informacji czy właściwego postępowania sądowego.

Już wcześniej do odpowiedzialnego włączenia się w debatę nad reformą konstytucji Wenezueli zaapelowała Komisja "Sprawiedliwość i Pokój" Konferencji Episkopatu Wenezueli.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.