Erytrea: męczeństwo młodej chrześcijanki

2007-09-12 00:00:00

Młoda chrześcijanka, która nie chciała wyprzeć się swojej wiary, zmarła w wyniku tortur i wielomiesięcznego więzienia na terenie jednego z obozów wojskowych w Erytrei. Poinformował o tym portal internetowy "Christian Today", powołując się na raport brytyjskiej organizacji "Open Doors", zajmującej się obroną chrześcijan na świecie.


33-letnia Migsti Haile, która zmarła 5 września, jest już czwartą w tym roku znaną z imienia ofiarą prowadzonej przez erytrejski rząd polityki prześladowań chrześcijan. Według "Open Doors" kobieta przebywała 18 miesięcy w więzieniu o szczególnym rygorze. Była torturowana za odmowę podpisania specjalnego oświadczenia, w którym miała się wyrzec wiary w Jezusa Chrystusa.

Według międzynarodowych organizacji praw człowieka, w erytrejskich więzieniach, aresztach policyjnych, obozach wojskowych i innych jednostkach administracji rządowej przebywa obecnie około 2 tysięcy chrześcijan. Niektórych przetrzymuje się w metalowych kontenerach.

Jednak miejscowy rząd zaprzecza takim doniesieniom. Zdaniem Yemane Gebremeskela z biura prezydenta Erytrei informacje te są "przesadzone i zniekształcone".

Carl Moeller z Open Doors uważa, że wielu księży i pastorów przetrzymywanych przez władze czeka w przyszłości śmierć. Do żadnego z więzionych za wiarę nie mają dostępu obrońcy i odmawia się im jakiegokolwiek prawa do sprawiedliwego procesu. Wielu nawet nie usłyszało zarzutów.

Rok temu rząd Erytrei nakazał Kościołom przekazywanie państwu wszystkich ofiar od wiernych i zażądał zmniejszenia liczby księży. Władze domagają się też zmniejszenia liczby duchownych w parafiach. Ci, którzy nie zmieszczą się w wyznaczonym limicie, mają odbyć służbę wojskową.

Kościół katolicki odmówił zredukowania liczby księży. Erytrea znajduje się na ogłaszanej co roku przez Departament Stanu USA liście państw najbardziej naruszających wolność religijną.

Społeczność katolików w Erytrei jest niewielka. Stanowią oni zaledwie 3 proc. wśród 3,5 mln jej mieszkańców. W kraju formalnie uznawane są cztery religie i wyznania: chrześcijaństwo wschodnie (tzw. nurt niechalcedoński), katolicyzm, luteranizm i islam. Od 2002 r. zakazane są nowe nurty ewangelickie.
(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.