Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty. Zapraszamy na spotkanie poświęcone jego twórczości

2022-12-08 00:00:00
Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty. Zapraszamy na spotkanie poświęcone jego twórczości

Dlaczego dla wielu środowisk Feliks Koneczny wciąż jest autorem niemile widzianym lub wręcz znienawidzonym? Jakie opory napotyka – po dekadach komunistycznego zniewolenia i prób cenzurowania – kolejna próba przywrócenia z niepamięci tego wybitnego historiozofa i twórcy nauki o cywilizacji? Odpowiedzi na te pytania poszuka prelegent naszego krakowskiego Klubu „Polonia Christiana” Kajetan Rajski, który spotka się z nami już w czwartek 15 grudnia.

Kajetan Rajski to postać niezwykle aktywna społecznie i twórcza. Jest pisarzem i publicystą katolickim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również na warszawskiej Collegium Humanum. Pierwsze książki, dzięki którym zasłynął, były to dwa zbiory wywiadów zatytułowane „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Niedługo później, rozpoczął wydawanie periodyka „Wyklęci”. Jak dotąd, ukazało się 25 numerów tego kwartalnika.

Projekty wydawnicze Kajetana Rajskiego to Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” i Księgarnia Miles. I właśnie wspomniana fundacja wzięła na siebie poważne zadanie przywrócenia z niepamięci dzieł polskiego myśliciela i twórcy nauki o cywilizacji Feliksa Konecznego. Dodajmy myśliciela wyjątkowo ostro zwalczanego w lewicowej propagandzie czasów II Rzeczypospolitej oraz zupełnie wykluczonego z obiegu i zakazanego w czasach Polski Ludowej. Zaległości te, tak mocno rzutujące na powszechny brak świadomości na temat życia i twórczości Konecznego oraz na białe plamy w programach nauczania historii, próbuje nadrabiać obecnie inicjatywa wydawnicza naszego prelegenta. Nakładem Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” ukazało się już siedem tomów zatytułowanych „Feliks Koneczny – Dzieła zebrane”. Z kolei pod szyldem Miles ukazały się m.in. takie perły dziedzictwa polskiego historiozofa jak „Polskie Logos a Ethos” (w którym po raz pierwszy Koneczny zdefiniował „cywilizację”), czy też krótkie rozprawy „Kościół jako polityczny wychowawca narodu” lub „Tło cywilizacyjne Odsieczy Wiedeńskiej”.

O swojej działalności wydawniczej, szczególnie tej związanej z Feliksem Konecznym, nasz prelegent opowie podczas najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na prelekcję pt. „Feliks Koneczny – myśliciel wyklęty”, która odbędzie się już w czwartek 15 grudnia 2022 r. o godz. 18:00. Spotykamy się tradycyjnie w Sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (najbliższe przystanki tramwajowe to Św. Wawrzyńca oraz Plac Wolnica). Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl


We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.