Filipiny: groźby terrorystów nie przestraszyły uczestników procesji Czarnego Nazarejczyka

2012-01-10 00:00:00
Filipiny: groźby terrorystów nie przestraszyły uczestników procesji Czarnego Nazarejczyka

Trzy miliony pątników wzięło udział w tegorocznej procesji „Czarnego Nazarejczyka” na Filipinach. Tłumy ludzi przybyły pokłonić się figurze Jezusa Chrystusa mimo groźby zamachów terrorystycznych. Uroczystość przebiegła spokojnie. 

W czasie Mszy, której przewodniczył metropolita Manili abp Luis Antonio Gokim Tagle, zbierano ofiary dla powodzian i poszkodowanych przez grudniowy tajfun – informuje Radio Watykańskie. 
 
Filipińskie służby specjalne informowały, że istnieje zagrożenie terrorystyczne dla uczestników tradycyjnej uroczystości. Rozbić procesję i wywołać chaos w wielomilionowym tłumie planowali islamscy terroryści, aparat bezpieczeństwa stanął jednak na wysokości zadania. Władze skierowały do ochrony pątników tysiące policjantów oraz oddziały antyterrorystyczne. W strefie procesji wyłączono sieć telefonii komórkowej, by uniemożliwić terrorystom łączność i ewentualne zdalne eksplozje bomb.
 
Rzeźba „Czarnego Nazarejczyka” to przedmiot największego kultu wśród filipińskich katolików. Została przywieziona do tego kraju przez hiszpańskich misjonarzy w 1606 r. Ciemny kolor oblicza Jezusa jest wedle tradycji skutkiem pożaru na statku, którym rzeźba była transportowana. Rzeźba niosącego Krzyż Zbawiciela przetrwała kilka trzęsień ziemi, pożarów, zniszczeń wojennych, w tym potężnych bombardowań kościoła, w którym od wieków jest przechowywana. Rzesze wiernych przypisują Czarnemu Nazarejczykowi liczne uzdrowienia fizyczne i duchowe.


 
Źródło: Radio Watykańskie 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.