Film o Jaruzelskim zakazany na UMK. Zmiana miejsca spotkania w Toruniu!

2012-01-25 00:00:00
Film o Jaruzelskim zakazany na UMK. Zmiana miejsca spotkania w Toruniu!

Spotkanie Klubu Polonia Chistiana, na którym zaprezentowany miał zostać film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „Towarzysz Generał idzie na wojnę” zostało odwołane. Dziekan najprawdopodobniej przestraszył się reakcji „Gazety Wyborczej” na pokazanie na uczelni prawdy o stanie wojennym. 

Zaplanowany na czwartek, 26 stycznia pokaz, miał odbyć się w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. We wtorek jednak dotarła do nas informacja, iż dziekan Andrzej Rozkosz cofnął zgodę na spotkanie wydaną wcześniej przez prodziekana do spraw organizacyjnych. Jako oficjalne powody odwołania wydarzenia podano dwie przyczyny: po pierwsze – po spotkaniu organizatorzy przewidzieli możliwość zakupienia filmu, po drugie – aula miała być wynajęta instytucji niedziałającej w ramach uczelni.  

Studenci natychmiast podjęli  działania mające uratować pokaz. Poprosili o zgodę na zorganizowanie spotkania na którym film nie będzie sprzedawany, a Samorząd Studentów Wydziału Matematyki i Informatyki wydał oświadczenie, w którym zadeklarowano, iż jego członkowie w pełni popierają organizację pokazu filmu na uczelni. To jednak nie wystarczyło dziekanowi, który na zmianę charakteru spotkania z wyłączeniem sprzedaży się nie zgodził. Argumentował, iż na plakatach reklamujących spotkanie nie ma logo Samorządu Studentów, ani innej organizacji studenckiej. 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, dziekan Rozkosz mógł przestraszyć się spodziewanej reakcji mediów, szczególnie wpływowej w mieście „Gazety Wyborczej”, która nieprzychylnie ocenia twórczość Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka.   
 
Mieszkańcy Torunia mimo wszystko będą mogli spotkać się z Grzegorzem Braunem i zobaczyć film. Spotkanie zostało przeniesione - odbędzie się 26 stycznia o godz. 18.45 w sali konferencyjnej Hotelu Bulwar, ul. Bulwar Filadelfijski 18, Toruń.  
 
PiotrSkarga.pl 
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.