Francja: Kościół odniósł się do zakazu noszenia burki

2010-01-28 00:00:00

Burka to nie wymóg religijny, lecz społeczny, tym niemniej podejmowanie tak wielkich kroków przeciwko stosunkowo niewielkiej, bo zaledwie dwutysięcznej grupy kobiet noszących we Francji integralną osłonę twarzy uznajemy za nieproporcjonalne. Co więcej, może to doprowadzić do wzmocnienia radykalnych nurtów w społeczności muzułmańskiej – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Christophe Roucou, szef komisji episkopatu Francji ds. kontaktu z islamem.

Takie stanowisko jest odpowiedzią biskupów na decyzję komisji francuskiego parlamentu, która we wtorek (26 stycznia br.) opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu noszenia burki integralnej. Członkowie komisji byli jednak jednomyślni jedynie w kwestii rezolucji parlamentu, która nie miałaby mocy prawnej. Jeśli chodzi o prawny zakaz burki, to zdaniem komisji, miałby on obowiązywać jedynie w miejscach publicznych, jak szpitale, szkoły, urzędy czy środki transportu, natomiast nie obejmowałby noszenia jej na ulicy – informuje Radio Watykańskie.

Tymczasem jak wykazały opublikowane ostatnio badania opinii publicznej całkowitego zakazu noszenia burki domaga się 56 procent Francuzów. Opowiada się za tym również prezydent Nicolas Sarkozy.

Jak podkreślił przedstawiciel francuskiego episkopatu ds. islamu, biskupi francuscy zwrócili się do komisji parlamentarnej z prośbą o możliwość przedstawienia stanowiska Kościoła. Niestety formalne podanie w tej sprawie zostało pominięte milczeniem. – Zignorowano nas, co z demokratycznego punktu widzenia, bardzo nas niepokoi – stwierdził ks. Roucou.

W sprawie burki biskupi francuscy respektują przede wszystkim opinię Francuskiej Rady ds. Kultu Muzułmańskiego. Stwierdziła ona, że tego typu zasłona nie jest wymogiem religijnym, bowiem nie nakazuje jej ani Koran, ani inne teksty prawne. Uważają przy tym, że prawny zakaz nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu. – Biorąc pod uwagę, że burkę nosi niewielka grupa kobiet, myślimy, że jej prawny zakaz byłby środkiem nieproporcjonalnym. Z drugiej strony, fakt, iż kobieta całkowicie zakrywa oblicze i rezygnuje z normalnej komunikacji z otoczeniem, jest dla nas szokujący, budzi nasze wątpliwości i niepokój. Jest to zapewne wpływ nurtów radykalnych. Biorąc to pod uwagę myślimy, że trzeba tu popracować nad zmianą mentalności, a środki prawne temu nie służą – powiedział ks. Roucou.

Plany Francji, by zabronić islamskim kobietom zakrywania twarzy w miejscach publicznych, bardzo spodobały się we Włoszech. Niebawem tym zagadnieniem zajmie się również tamtejszy parlament. Zwolennikami prawnego zakazu noszenia burki są głównie partie prawicowe.

W komisji legislacyjnej parlamentu złożono w tej sprawie pięć projektów ustaw.

W historii najnowszej Włoch był już precedens prawnego regulowania stroju. W 1975 r., gdy terror siały Czerwone Brygady, zabroniono ustawą zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Chodziło o kominiarki, chusty i kaski motocyklowe.

Źródło: Radio Watykańskie, rp.pl
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.