Francja: sąd uzasadnił rozwód poczęciem dziecka

2007-08-07 00:00:00


Sąd apelacyjny w Nîmes ogłosił rozwód, motywując to błędnym postępowaniem żony, która zaszła w ciążę i urodziła dziecko bez zgody męża - donosi "Nasz Dziennik". Wyrok skrytykowali francuscy obrońcy życia. Ich zdaniem może on mieć makabryczne konsekwencje, bo w oparciu o niego poczęte dziecko będzie mogło w przyszłości domagać się odszkodowania od matki za życie w rozbitej rodzinie, poniesione szkody moralne i materialne, za które odpowiedzialna jest matka wydająca go na świat bez woli ojca.

"W sytuacji dzisiejszych obyczajów i środków antykoncepcji istniejących w społeczeństwie poczęcie dziecka przez związek małżeński powinno być rezultatem decyzji małżonków i wspólnego projektu (...). Poczęcie dziecka w tych szczególnych warunkach, bez wiedzy małżonka, stanowi ze strony żony brak spełnienia wymogu lojalności, jakim są zobowiązani małżonkowie: w tej sytuacji mąż został zredukowany do roli zwykłego reproduktora. Zdaniem sądu, stanowi to poważne pogwałcenie obowiązków i zobowiązań małżeńskich, sprawiając, że nie do zniesienia jest dalsze wspólne życie" - stwierdził sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Decyzję sądu skrytykowała Fundacja Jérome Le Jeune, pisząc, że trybunał apelacyjny przedstawia obraz dziecka poczętego w małżeństwie, które nie powinno się urodzić, by nie wyrządzić krzywdy swojemu ojcu - czytamy w "Naszym Dzienniku".
"Jesteśmy bardzo blisko od sytuacji tzw. jurysprudencji Perruche, która przyznała matce odszkodowanie od lekarzy za to, że nie poradzili jej przerwania ciąży. Tym razem będzie można ten wyrok sprowadzić na płaszczyznę konfliktu małżeńskiego" - podkreślają obrońcy życia.

Według "NDz", wyrok w Nîmes oznacza też absolutny obowiązek stosowania przez kobietę antykoncepcji, nawet wtedy, gdy mąż jej o to nie prosił.


(źródło: Nasz Dziennik)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.