Francuzi nie chcą wyburzania wiejskich kościołów

2007-09-13 00:00:00

Ponad dwie trzecie Francuzów jest przeciwko wyburzaniu nieużywanych wiejskich kościołów. "28 proc. nie uważa za konieczne, aby niektóre wiejskie kościoły zostały zburzone" - poinformowały wczoraj francuskie media. 53 proc. powiedziało, że pomysł wyburzenia świątyń znajdujących się w złym stanie jest dla nich szokujący - podaje KAI.


Dla 20 proc. wyburzenie jest nieuniknione i dla takiej samej liczby pytanych jest to obojętne.

Francuskie media powołując się na francuski episkopat informują, że ok. 100 wiejskim kościołom grozi zburzenie. Natomiast w maju br. dziennik "Le Figaro" powołując się na raport senatu przestrzegał, że 2,8 tys. z 15 tys. wiejskich świątyń grozi wyburzenie. Powody są dwa: od lat są nieużywane oraz znajdują się w fatalnym stanie i stanowią zagrożenie dla ludzi.

Świątynie wybudowane po 1905 r. są we Francji na utrzymaniu władz lokalnych. Często tłumaczą się one, że nie mają środków na ich utrzymanie.

Dwie trzecie pytanych argumentuje swój sprzeciw wobec ich wyburzaniu przede wszystkim wskazując, że świątynie stanowią "ważny element dziedzictwa kulturowego". 56 proc. uważa, że są one "częścią życia i pamięci wielu ludzi". Dla 49 proc. kościoły są "częścią tożsamości Francji". 77 proc. opowiada się za tym, aby pusto stojące świątynie stały się salami wystawowymi, a 40 proc. proponuje ich udostępnianie dla wiernych innych religii.

Sondaż został wykonany na zlecenie tygodnika "Le Pelerin". W jego ramach przepytano 1 tys. dorosłych osób.

(źródło: KAI)

Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.