Francuzi nie chcą wyburzania wiejskich kościołów

2007-09-13 00:00:00

Ponad dwie trzecie Francuzów jest przeciwko wyburzaniu nieużywanych wiejskich kościołów. "28 proc. nie uważa za konieczne, aby niektóre wiejskie kościoły zostały zburzone" - poinformowały wczoraj francuskie media. 53 proc. powiedziało, że pomysł wyburzenia świątyń znajdujących się w złym stanie jest dla nich szokujący - podaje KAI.


Dla 20 proc. wyburzenie jest nieuniknione i dla takiej samej liczby pytanych jest to obojętne.

Francuskie media powołując się na francuski episkopat informują, że ok. 100 wiejskim kościołom grozi zburzenie. Natomiast w maju br. dziennik "Le Figaro" powołując się na raport senatu przestrzegał, że 2,8 tys. z 15 tys. wiejskich świątyń grozi wyburzenie. Powody są dwa: od lat są nieużywane oraz znajdują się w fatalnym stanie i stanowią zagrożenie dla ludzi.

Świątynie wybudowane po 1905 r. są we Francji na utrzymaniu władz lokalnych. Często tłumaczą się one, że nie mają środków na ich utrzymanie.

Dwie trzecie pytanych argumentuje swój sprzeciw wobec ich wyburzaniu przede wszystkim wskazując, że świątynie stanowią "ważny element dziedzictwa kulturowego". 56 proc. uważa, że są one "częścią życia i pamięci wielu ludzi". Dla 49 proc. kościoły są "częścią tożsamości Francji". 77 proc. opowiada się za tym, aby pusto stojące świątynie stały się salami wystawowymi, a 40 proc. proponuje ich udostępnianie dla wiernych innych religii.

Sondaż został wykonany na zlecenie tygodnika "Le Pelerin". W jego ramach przepytano 1 tys. dorosłych osób.

(źródło: KAI)

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025