Rządowe plany dotyczące pogarszającej się sytuacji demograficznej i polityki prorodzinnej, opublikowane w programie „Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju Polska 2030”, nie dają szansy na zahamowanie nadciągającego kryzysu – wynika z oceny Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.
Krytyce poddano zarówno analizę przyczyn
kryzysu demograficznego, jak również recepty na jego przezwyciężenie. W opinii ekspertów, negatywne trendy w bilansach urodzeń i zgonów nie wynikają jedynie z przemian kulturowych i cywilizacyjnych, wykraczających w dużej mierze poza możliwości działania rządu. Nie można godzić się na strategię, w myśl której główny ciężar działań winien zostać położony nie na przeciwdziałaniu tym trendom, ale dostosowaniu się do nich.
Postulujemy by jednym z głównych celów strategii było zahamowanie negatywnych trendów demograficznych poprzez realizację efektywnej polityki prorodzinnej a nie tylko dostosowanie się do nieuchronnych według autorów Raportu procesów – czytamy w analizie fundacji.
W ocenie ekspertów, skutecznie prowadzona polityka prorodzinna powinna opierać się na: oderwaniu polityki prorodzinnej od pomocy społecznej, pełnej dostępności środków tej polityki, stosowaniu mechanizmów służących zwiększeniu wskaźnika dzietności, a nie realizacji innych zamierzeń często sugerujących ich ideologiczne pochodzenie. Rządzący Polską powinni w programach pomocowych wspierać przede wszystkim rodziny z trójką lub większą ilością dzieci, w dalszej kolejności z dwójką dzieci, natomiast ograniczać formy wsparcia dla rodzin z jednym dzieckiem.
Michał Czarnik z Fundacji Republikańskiej zwraca też uwagę, że zaprezentowane w Strategii szczegółowe rozwiązania prorodzinne są dalece niewystarczające. Wytyka również rządowemu dokumentowi brak analizy dotychczasowej polityki demograficznej.
Źródło: Stefczyk.info.