W wielu polskich domach od pokoleń obecne są podręczniki, które pierwotnie – jeszcze w czasach reżimu gen. Jaruzelskiego – podpisywał niejaki Andrzej Albert. Te genialne w treści opracowania, podobnie jak i szereg późniejszych publikacji (m.in. „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki, nawrócenia”, „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”, „Polityka gospodarcza II RP i PRL” – wspólnie ze Zbigniewem Landau) to dzieła prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jest on pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Wcześniej piastował m.in. stanowisko prorektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Prof. Roszkowski to ceniony ekonomista i historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej i badaniach nad przemianami cywilizacyjnymi. Jest członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Warszawie. Publikacje profesora wielokrotnie zyskiwały uznanie w oczach ekspertów, zdobywały prestiżowe nagrody, a także owocowały odznaczeniami państwowymi. W 2000 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast dwie dekady później prezydent Andrzej Duda przyznał mu Oder Orła Białego.
W związku z wprowadzeniem do struktury przedmiotowej nauczania w szkołach ponadpodstawowych nowego przedmiotu pod nazwą „Historia i Teraźniejszość” (ma zastąpić „Wiedzę o Społeczeństwie” począwszy od roku szkolnego 2022/23), prof. Wojciech Roszkowski podjął się zadania napisania przedmiotowego podręcznika dla pierwszej klasy liceum i technikum. Jego ponad 500-stronicową pracę wydało wydawnictwo Biały Kruk.
Od pierwszych dni po publikacji podręcznika silnie obsadzona na uczelniach lewica rzuciła się na podręcznik prof. Roszkowskiego, formułując niekiedy wręcz paniczną krytykę jego zawartości. Lewicowi naukowcy twierdzą m.in., że obraz przeszłości w książce prof. Roszkowskiego „ma bardzo jednostronny charakter” (prof. Karol Sanojca na łamach „Gazety Wyborczej”). Gdy jednak przychodzi do sformułowania konkretnych zarzutów, wówczas prof. Wojciech Roszkowski oskarżany jest o… używanie słowa „murzyn”, określanie tzw. teorii gender mianem ideologii (zarzutem tutaj ma być samo wspomnienie o ideologii gender przy innych ideologiach, takich jak komunizm, nazizm, chrześcijańska demokracja), czy też wskazywanie podobieństw pomiędzy działaniami komunistów w wielonarodowym Związku Sowieckim a współczesną koncepcją rewolucyjnego multikulturalizmu.
W sukurs takim opiniom, formułowanym często przy użyciu autorytetu naukowca, idą dziennikarze mediów głównego nurtu, jak np. w serwisie Onet.pl, gdzie skrytykowano nawet umieszczenie na kartach książki zdjęć obecnych prezydenta i premiera Polski. Oczywiście, próżno szukać podobnej krytyki Onetu pod adresem wcześniejszych, z długie lata obecnych w szkołach, podręczników do historii, w których roiło się od pozytywnych ujęć postaci takich jak Józef Stalin, Edward Gierek, czy Aleksander Kwaśniewski.
Oczywiście, podręcznik „Historia i Teraźniejszość 1949-1979”, o którym już 4 lipca opowiadał będzie prelegent naszego warszawskiego spotkania, zyskał także recenzje pozytywne. Przykładowo, prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stwierdził:
„Podręcznik jest nieprawdopodobnie dobrze skonstruowany, jest napisany po mistrzowsku. Ogarnąć to wszystko i uporządkować tak, aby to wszystko miało ręce i nogi i strukturę, musiało być tytaniczną pracą. Podręcznik absolutnie budzi zaufanie”.
W tym kontekście niezwykle ciekawie zapowiada się spotkanie, które specjalnie dla Państwa organizujemy w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”. Prof. Wojciech Roszkowski będzie naszym i Państwa gościem już w poniedziałek 4 lipca 2022 r. Zapraszamy do sali konferencyjnej Domu Literatury w Warszawie (poziom +1) przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18:00. Wstęp wolny!
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy