Furia lewicy i wojna o podręcznik do przedmiotu „Historia i teraźniejszość (HIT)” – prof. Wojciech Roszkowski wystąpi w naszym Klubie

2022-07-01 00:00:00
Furia lewicy i wojna o podręcznik do przedmiotu „Historia i teraźniejszość (HIT)” – prof. Wojciech Roszkowski wystąpi w naszym Klubie

Autor legendarnych podręczników do historii Polski i monografii historycznych gościem Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie! Zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. Wojciechem Roszkowskim, który będzie mówił o swoim najnowszym podręczniku „Historia i Teraźniejszość 1949-1979”. Nasz gość zmierzy się z paniczną krytyką, formułowaną przez lewicowych dziennikarzy i naukowców, a także wskaże na największe luki i zaniedbania w świadomości historycznej polskiej młodzieży. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zadeklarował swój udział w tym spotkaniu.

Kim jest prof. Wojciech Roszkowski?

 

W wielu polskich domach od pokoleń obecne są podręczniki, które pierwotnie – jeszcze w czasach reżimu gen. Jaruzelskiego – podpisywał niejaki Andrzej Albert. Te genialne w treści opracowania, podobnie jak i szereg późniejszych publikacji (m.in. „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki, nawrócenia”, „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”, „Polityka gospodarcza II RP i PRL” – wspólnie ze Zbigniewem Landau) to dzieła prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jest on pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Wcześniej piastował m.in. stanowisko prorektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Prof. Roszkowski to ceniony ekonomista i historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej i badaniach nad przemianami cywilizacyjnymi. Jest członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Warszawie. Publikacje profesora wielokrotnie zyskiwały uznanie w oczach ekspertów, zdobywały prestiżowe nagrody, a także owocowały odznaczeniami państwowymi. W 2000 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast dwie dekady później prezydent Andrzej Duda przyznał mu Oder Orła Białego.

 

W związku z wprowadzeniem do struktury przedmiotowej nauczania w szkołach ponadpodstawowych nowego przedmiotu pod nazwą „Historia i Teraźniejszość” (ma zastąpić „Wiedzę o Społeczeństwie” począwszy od roku szkolnego 2022/23), prof. Wojciech Roszkowski podjął się zadania napisania przedmiotowego podręcznika dla pierwszej klasy liceum i technikum. Jego ponad 500-stronicową pracę wydało wydawnictwo Biały Kruk.

 

Ideologiczna wojna o podręcznik do HiT. Prof. Roszkowski na celowniku

Od pierwszych dni po publikacji podręcznika silnie obsadzona na uczelniach lewica rzuciła się na podręcznik prof. Roszkowskiego, formułując niekiedy wręcz paniczną krytykę jego zawartości. Lewicowi naukowcy twierdzą m.in., że obraz przeszłości w książce prof. Roszkowskiego „ma bardzo jednostronny charakter” (prof. Karol Sanojca na łamach „Gazety Wyborczej”). Gdy jednak przychodzi do sformułowania konkretnych zarzutów, wówczas prof. Wojciech Roszkowski oskarżany jest o… używanie słowa „murzyn”, określanie tzw. teorii gender mianem ideologii (zarzutem tutaj ma być samo wspomnienie o ideologii gender przy innych ideologiach, takich jak komunizm, nazizm, chrześcijańska demokracja), czy też wskazywanie podobieństw pomiędzy działaniami komunistów w wielonarodowym Związku Sowieckim a współczesną koncepcją rewolucyjnego multikulturalizmu.

 

W sukurs takim opiniom, formułowanym często przy użyciu autorytetu naukowca, idą dziennikarze mediów głównego nurtu, jak np. w serwisie Onet.pl, gdzie skrytykowano nawet umieszczenie na kartach książki zdjęć obecnych prezydenta i premiera Polski. Oczywiście, próżno szukać podobnej krytyki Onetu pod adresem wcześniejszych, z długie lata obecnych w szkołach, podręczników do historii, w których roiło się od pozytywnych ujęć postaci takich jak Józef Stalin, Edward Gierek, czy Aleksander Kwaśniewski.

 

Oczywiście, podręcznik „Historia i Teraźniejszość 1949-1979”, o którym już 4 lipca opowiadał będzie prelegent naszego warszawskiego spotkania, zyskał także recenzje pozytywne. Przykładowo, prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stwierdził:

 

„Podręcznik jest nieprawdopodobnie dobrze skonstruowany, jest napisany po mistrzowsku. Ogarnąć to wszystko i uporządkować tak, aby to wszystko miało ręce i nogi i strukturę, musiało być tytaniczną pracą. Podręcznik absolutnie budzi zaufanie”.

 

W tym kontekście niezwykle ciekawie zapowiada się spotkanie, które specjalnie dla Państwa organizujemy w warszawskim Klubie „Polonia Christiana”. Prof. Wojciech Roszkowski będzie naszym i Państwa gościem już w poniedziałek 4 lipca 2022 r. Zapraszamy do sali konferencyjnej Domu Literatury w Warszawie (poziom +1) przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18:00. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.