Gdy Ojczyzna zagrożona z wielu kierunków, ratunkiem św. Andrzej Bobola. Zapraszamy do Gorzowa Wlkp.

2024-05-17 00:00:00
Gdy Ojczyzna zagrożona z wielu kierunków, ratunkiem św. Andrzej Bobola. Zapraszamy do Gorzowa Wlkp.

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, ogłoszonego w 2002 roku przez Jana Pawła II patronem Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim w czwartek 23 maja.

Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z Dorotą Niedźwiecką w Gorzowie Wielkopolskim poświęcone będzie tematowi „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”. Życie i męczeńska śmierć tego duchownego katolickiego są do dzisiaj wzorem dla ludzi wierzących, nie poddających się prześladowaniom z powodu swojej wiary.

Przygotowując się do różnych form prześladowań i spychania na margines społeczny katolików, jakich doświadczamy i będziemy doświadczać we współczesnej Polsce i w Europie, przypomnijmy, co o niezłomności ducha św. Andrzeja Boboli możemy przeczytać w publikacji pt. „Święty Andrzej Bobola — Wielki czciciel Matki Bożej i Patron Narodu Polskiego”, wydanej przez Militia Immaculatae w 2022 roku:


Gdy na miejscu jeden z członków starszyzny kozackiej zwrócił się do ks. Andrzeja Boboli z pytaniem, czy jest on księdzem katolickim, wówczas odpowiedział on otwarcie i z pewną dozą radości: Jestem kapłanem katolickim, urodziłem się w tej wierze i chcę w tej wierze umierać. Moja wiara jest prawdziwą i dobrą wiarą; jest tą, która prowadzi do zbawienia, nie mogę zaprzeć się mojej świętej wiary. Raczej wy się nawróćcie i czyńcie pokutę, bo nie zbawicie się w waszych błędach. Jeżeli wytrwale będziecie gardzić waszymi błędami schizmatyckimi i przyjmiecie tę samą wiarę, którą ja wyznaję, rozpoczniecie poznawać Boga i zbawicie swe dusze. Słowa te wywołały gniew jednego z kozaków, który wyciągnął szablę i uderzył w głowę św. Andrzeja. Udało mu się jednak ręką osłonić głowę przed śmiertelnym ciosem. Kozak ponowił cios, lecz trafił w stopę św. Andrzeja, który wskutek tego uderzenia upadł na ziemię. Według świadków po otrzymaniu tych ran ks. Andrzej Bobola złożył wyznanie wiary, mówiąc: Wierzę i wyznaję, że jest jeden Bóg prawdziwy, tak jak jest prawdziwy Kościół, jedna prawdziwa wiara katolicka, objawiona przez Chrystusa, głoszona przez apostołów, za nią tak jak Apostołowie i wielu męczenników, także ja chętnie cierpię i umieram. Po tych słowach jeden z kozaków końcem swej szabli wyłupał mu prawe oko. W jednym ze starych rękopisów napisano, iż Andrzej Bobola nie stawiał katom żadnego oporu i cierpiał tak spokojnie, że zdawało się, jakby cierpiał z radością.

 

Poznanie drogi życiowej Andrzeja Boboli i jego wytrwałości w pracy dla dobra Kościoła i Polski to jednocześnie pouczająca refleksja nad przyszłością świata. Nad zatraceniem, do jakiego prowadzi odejście od moralności i norm cywilizacji chrześcijańskiej.


Bestialstwo wrogów Kościoła katolickiego, jakimi w XVII wieku na ziemiach polskich byli kozacy, można przyrównać tylko do okrucieństwa nacjonalistów ukraińskich w XX wieku, którzy wszelkimi sposobami chcieli doprowadzić do fizycznego unicestwienia Polaków i polskości na wschodnich terenach I Rzeczpospolitej i na wschodnich województwach II Rzeczpospolitej.


Przykład św. Andrzeja Boboli to personalizacja wielkiego patriotyzmu i głębokiej religijności, które dały mu siłę wytrwania w wierze nawet wówczas, gdy wiedział, że za przywiązanie do wiary przyjdzie mu oddać ofiarę z własnego życia.
Na ciężkie dla katolików czasy, jakich doświadczamy dzisiaj, zgłębienie życiorysu Andrzeja Boboli może być dobrym wsparciem i umocnieniem się w wierze.

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z Dorotą Niedźwiecką w Gorzowie Wielkopolskim, które poświęcone będzie tematowi „Św. Andrzej Bobola ratunkiem dla Polski”. Prosimy o zapamiętanie i przekazanie zaproszenia znajomym na ciekawą prelekcję i dyskusję, która odbędzie się w hotelu „Gracja” przy ul. Dąbrowskiego 20b w Gorzowie Wielkopolskim już 23 maja 2024 roku o godz. 18:00. Wstęp na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” jest wolny!


piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.