W czerwcu mija 146 lat od jedynych w Polsce objawień maryjnych, uznanych przez Kościół za prawdziwe. Wobec tej ważniej rocznicy wspomnijmy treść tamtych objawień i pomyślmy o wezwaniu do modlitwy, jakie padły w Gietrzwałdzie z ust Matki Bożej. Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na spotkanie z Jackiem Chrząszczem, poświęcone tematowi „Pokuta narodowa w świetle objawień w Gietrzwałdzie”.
Niebawem, 27 czerwca, będziemy obchodzić 146. rocznicę wyjątkowego wydarzenia, jakie miało miejsce w 1877 roku w Gietrzwałdzie. Jacek Chrząszcz, prelegent szczecińskiego Klubu „Polonia Christiana”, jest prezesem Fundacji Konfederacja Gietrzwałdzka, która zajmuje się w szczególności gromadzeniem informacji i dokumentacji związanymi z wydarzeniami w Gietrzwałdzie w lecie 1877 roku. Jego prelekcja odbędzie się w czwartek 15 czerwca 2023 r. o godzinie 19.15 w Starym Młynie przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie.
Właśnie 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia maryjne, które jako jedyne w Polsce są uznane przez Kościół za autentyczne. 160 objawień w Gietrzwałdzie, najpierw jedno dziennie, a potem trzy razy dziennie łączyło to, że miały miejsce w czasie modlitwy różańcowej. Dlaczego Matka Boża na miejsce objawień wybrała właśnie Gietrzwałd, małą wioskę na Warmii, będącej pod zaborem pruskim? Otóż Gietrzwałd w XIX wieku był miejscem szczególnym, miejscem oporu przeciw ekspansji protestantyzmu, którego wyznawcy niszczyli zewnętrzne oznaki kultu religijnego i przywiązania do Kościoła Rzymskiego. Polacy mieszkający w Gietrzwałdzie bronili siebie i swojej religii oddaniem i kultem Matki Bożej. Nie można zapominać, że konflikt religijny na Warmii (jak w całym zaborze pruskim) nakładał się na konflikt narodowy.
Efektem objawień w Gietrzwałdzie, rozpoczętych 27 czerwca 1877 roku, było nie tylko wzmocnienie duchowe Polaków, ale także przebudzenie religijne i narodowe.
- W 1877 roku objawienia doprowadziły do mocnego przebudzenia polskiego patriotyzmu, i to we wszystkich zaborach. Do maleńkiego Gietrzwałdu na Warmii przyjeżdżały pielgrzymki ze wszystkich zaborów i wszystkich stanów – od arystokracji po prostych chłopów. W jednym miejscu Polacy pochodzący z różnych stron mogli spojrzeć na siebie, wysłuchać i zrozumieć, że wcale nie są jakąś skazaną na wymarcie czy też wynarodowienie mniejszością, tylko żywym narodem katolickim. Tego samego obawiali się 70 lat później komuniści – mówił redaktor Grzegorz Kasjaniuk, autor książki pt. „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków – na trudne czasy”, w rozmowie z Tomaszem Kolankiem, przeprowadzonej dla portalu PCh24.pl.
Matka Boża jest obecna w dziejach naszego kraju od wieków. Warto przypomnieć chociażby Śluby lwowskie złożone 1 kwietnia 1656 roku przez króla Jana II Kazimierza Wazę. Wówczas to w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie król Polski oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Korony Polskiej. Zawierzenie Polski Matce Bożej uchroniło nasz kraj przed wieloma zawieruchami dziejowymi, a objawienia w Gietrzwałdzie także miały wpływ na dzieje naszego narodu.
Jak czytamy w opublikowanym w ubiegłym roku artykule pt. „Co Maryja powiedziała dziewczynkom w Gietrzwałdzie? 145. rocznica objawień” w „Do Rzeczy”: Co warte zauważenia, podczas gdy Maryja w Lourdes ukazała się 18 razy, w Fatimie 6, to w Gietrzwałdzie przyszła do dzieci aż 160 razy, w niektóre dni objawiając się 3 razy dziennie. Objawieniami w Gietrzwałdzie Matka Boża pragnęła podnieść na duchu polską ludność katolicką, uciemiężoną przez Kulturkampf Ottona Bismarcka. Orędzie Najświętszej Dziewicy brzmiało: "Jeśli ludzie będą gorliwie się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów".
Czy dzisiaj, w obliczu nowych zagrożeń – agresji antykatolickiej, niszczenia fundamentów moralnych narodu i coraz silniejszej ateizacji, nie powinniśmy znów wsłuchać się w zalecenia Królowej Korony Polskiej, podane w objawieniach w Gietrzwałdzie?
Zapamiętajmy i przekażmy tę informację znajomym i rodzinie – spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Szczecinie poświęcone temu tematowi odbędzie się już w czwartek 15 czerwca 2023 r. Zapraszamy do „Starego Młyna” przy ul. Szerokiej 19 na godz. 19:15. O potrzebie „pokuty narodowej w świetle objawień w Gietrzwałdzie” będziemy rozmawiać z Jackiem Chrząszczem – znawcą i badaczem wydarzeń sprzed 146 lat.
Wstęp na spotkania Klubów „Polonia Christiana” jest bezpłatny.
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy