Głos z Polski niesie się szeroko

2022-07-28 00:00:00
Głos z Polski niesie się szeroko

Niezbędny jest powrót do zasad chrześcijańskich i konieczna zmiana trybu życia, obyczajów i urządzeń ludów, podług świętych chrześcijaństwa przepisów; potrzeba ta objawia się, co dzień potężniej. Coraz bardziej oddalano się od chrześcijaństwa, przez co gwałtownie wezbrała powódź złego, które nas otacza, i to tak gwałtownie, że wszyscy dobrze myślący ludzie z obawą myślą o teraźniejszości, a z drżeniem spoglądają w przyszłość.

Leon XIII

 

Powyższe słowa papieża Leona XIII mobilizują do działania wielu działaczy katolickich i konserwatywnych w Polsce. W niniejszym krótkim tekście prezentujemy przegląd najważniejszych inicjatyw pozarządowych, które powstały z inspiracji Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w ostatnich piętnastu latach.

 

Marsz dla Życia i Rodziny

 

Chcąc manifestować swoje poparcie dla życia od poczęcia aż po naturalną śmierć w 2006 roku, Stowarzyszenie Piotra Skargi, wraz z Fundacją Pro – Prawo do Życia zorganizowały pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Warszawy.

 

Od tego czasu, każdego roku ulicami ponad 140 miast w Polsce, tysiące ludzi maszeruje potwierdzając tym samym, że ten Marsz jest największym wydarzeniem prolife i profamily w Polsce. Oczy opinii publicznej najczęściej zwrócone są na Warszawę, Kraków i Szczecin, gdzie Marsze Dla Życia i Rodziny przyciągają najwięcej osób.

 

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny

 

Powołane by bronić prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz by wskazywać, że rodzina oparta na sakramencie małżeństwa, pragnąca zrodzić i wychować dzieci jest fundamentem zdrowego społeczeństwa. Centrum koordynuje również organizację Marszów dla Życia i Rodziny.

 

Centrum Życia i Rodziny jest też autorem programu Szkoła Przyjazna Rodzinie, jak również inicjatorem akcji społecznej na rzecz przesunięcia Dnia Ojca na znaną w Kościele datę – 17 marca, czyli wspomnienie św. Józefa. Jak widać, działacze CziR z jednej strony prezentują nowe pomysły i projekty na rzecz odbudowy christianitas, a z drugiej strony - są obecni wszędzie tam, gdzie prawda o życiu i rodzinie jest atakowana i dekonstruowana.

 

Instytut Ordo Iuris

 

Powstały w 2013 roku Instytut na rzez Kultury Prawnej Ordo Iuris był odpowiedzią na potrzebę zaangażowania profesjonalnych prawników w obronę naturalnego ładu moralnego. Dziś są organizacją o międzynarodowej renomie. Z pomocy Ordo Iuris korzystają rodziny, lekarze, pielęgniarki i przedsiębiorcy – wszyscy, którzy cierpią szykany, chcąc pozostać wierni swoim wartościom.

 

W Instytucie rozwinięto m.in. biuro pilnej interwencji procesowej, centra bioetyki i prawa międzynarodowego, czy też program dla darczyńców wspierających regularnie. Z Ordo Iuris współpracuje elita kadry uniwersyteckiej, przedsiębiorcy, lokalni politycy, infuencerzy. Dzięki zaangażowaniu Instytutu w 2020 r. powstała uczelnia wyższa Collegium Intermarium.

Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.