Grodno: trwa wyburzanie Starego Miasta

2007-08-13 00:00:00


Buldożery równają z ziemią XVIII-wieczne kamienice. Na ich miejscu powstaje droga tranzytowa. 20 budynków już zniszczono, w kolejce czeka 70 - informuje "Rzeczpospolita".

Prace niwelacyjne rozpoczęto od Rynku Staromiejskiego, noszącego obecnie nazwę placu Sowieckiego. Buldożery niemal zrównały go z ziemią. Zniknęły drzewa z alei spacerowej i ponad 20 zabytkowych budynków. Cały teren zalano asfaltem i położono kostkę brukową. Przez środek władze Grodna puściły czteropasmową ulicę - czytamy w dzienniku. Niestety na tym prac nie zakończono. W kolejce do wyburzenia czeka jeszcze 70 budynków.

Zburzono m.in. tak cenne obiekty jak: kamienica - pomnik architektury modernizmu, osiemnastowieczna oficyna pałacu wiceadministratora królewskiego oraz młyn parowy z XIX stulecia. Zniszczone zostały też relikty architektoniczne pałacu Radziwiłłów, w tym zachowane po wojnie XVII wieczne piwnice - czytamy w "Rz". Zniknęły także historyczne krawężniki z napisem w języku polskim "Magistrat Miasta Grodna", które były atrakcją turystyczną i które władze Grodna przeniosły na obrzeża miasta.

Na Białorusi nie ma drugiego miasta z tak dobrze zachowaną architekturą. Poczynania władz wywołały w Grodnie liczne protesty. Przeciwnicy niszczenia zabytków domagają się referendum w tej sprawie. Powołali 150-osobowy komitet, który zbiera podpisy pod wnioskiem o plebiscyt. Obrońcy grodzieńskiego Starego Miasta cały czas organizują pikiety i rozdają ulotki nawołujące mieszkańców do obywatelskiego sprzeciwu. Jednak niemal każda taka akcja kończy się wizytą na posterunku milicji - informuje "Rzeczpospolita".


(źródło: Rzeczpospolita)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025