Buldożery równają z ziemią XVIII-wieczne kamienice. Na ich miejscu powstaje droga tranzytowa. 20 budynków już zniszczono, w kolejce czeka 70 - informuje "Rzeczpospolita".
Prace niwelacyjne rozpoczęto od Rynku Staromiejskiego, noszącego obecnie nazwę placu Sowieckiego. Buldożery niemal zrównały go z ziemią. Zniknęły drzewa z alei spacerowej i ponad 20 zabytkowych budynków. Cały teren zalano asfaltem i położono kostkę brukową. Przez środek władze Grodna puściły czteropasmową ulicę - czytamy w dzienniku. Niestety na tym prac nie zakończono. W kolejce do wyburzenia czeka jeszcze 70 budynków.
Zburzono m.in. tak cenne obiekty jak: kamienica - pomnik architektury modernizmu, osiemnastowieczna oficyna pałacu wiceadministratora królewskiego oraz młyn parowy z XIX stulecia. Zniszczone zostały też relikty architektoniczne pałacu Radziwiłłów, w tym zachowane po wojnie XVII wieczne piwnice - czytamy w "Rz". Zniknęły także historyczne krawężniki z napisem w języku polskim "Magistrat Miasta Grodna", które były atrakcją turystyczną i które władze Grodna przeniosły na obrzeża miasta.
Na Białorusi nie ma drugiego miasta z tak dobrze zachowaną architekturą. Poczynania władz wywołały w Grodnie liczne protesty. Przeciwnicy niszczenia zabytków domagają się referendum w tej sprawie. Powołali 150-osobowy komitet, który zbiera podpisy pod wnioskiem o plebiscyt. Obrońcy grodzieńskiego Starego Miasta cały czas organizują pikiety i rozdają ulotki nawołujące mieszkańców do obywatelskiego sprzeciwu. Jednak niemal każda taka akcja kończy się wizytą na posterunku milicji - informuje "Rzeczpospolita".
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy