Hierarchowie anglikańscy rozważają odejście ze wspólnoty

2007-11-27 00:00:00

Anglikański emerytowany biskup Manitoby - Malcolm Harding jest drugim w ciągu tygodnia hierarchą, który sprzymierzył się z duchownymi i świeckimi z prowincji Southern Cone, rozważającymi odejście z kościoła anglikańskiego w Kanadzie – donosi LifeSiteNews.com za gazetą National Post.

– Z całego serca pragnę odrodzenia w Kanadzie i anglikanizmu, jednak straciłem nadzieję na reformę w kanadyjskim kościele anglikańskim. Zdaję sobie sprawę, że nie może być jedności kosztem prawdy. Nie mogę w swoim sumieniu podążać tą ścieżką, którą podąża kościół anglikański w Kanadzie nie uznając historycznego nauczania chrześcijańskiego i anglikańskiej tradycji – napisał w swoim oświadczeniu biskup.

Decyzja biskupa Hardinga wiąże się ściśle z postanowieniem biskupa Donalda Harveya ze wschodniej Nowej Funladii i Labradoru, który tydzień wcześniej ogłosił, że przechodzi na emeryturę i będzie pomagał konserwatywnemu arcybiskupowi Gregory Venables z Southern Cone.

Ruchy te są wynikiem utraty moralnego autorytetu wspólnoty anglikańskiej w Kanadzie, która obecnie aprobuje homoseksualizm i udziela swego błogosławieństwa „małżeństwom” tej samej płci.

Oświadczenie zostało wydane w czwartek na spotkaniu z udziałem 260 duchownych i świeckich z 16 parafii, którzy chcą opuścić wspólnotę anglikańską w Kanadzie, ale wciąż pozostać anglikanami. Rozważają utworzenie nowej prowincji wiernej tradycyjnemu nauczaniu anglikańskiemu.

James I. Packer, profesor teologii w Regent Cvollege w Vancouver, jeden z najważniejszych teologów protestanckich powiedział, że kanadyjska wspólnota anglikańska została zatruta przez liberalną teologię, która „nie wie niczego o Bogu, a która używa Biblii by mówić nam w taki sposób o rzeczach, by nie mieć pojęcia o grzechu.”

Źródło: LifeSiteNews.com, oprac.AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.