Hiszpania: ”Prześladowania religijne lat trzydziestych”

2007-08-08 00:00:00


Diecezje z hiszpańskiego regionu autonomicznego Kastylia-La Mancha i diecezja Avila utworzyły stronę internetową zatytułowaną "Prześladowania religijne lat trzydziestych". Pod adresem www.persecucionreligiosa.es można będzie znaleźć dane o męczennikach z tych ziem, których - według archidiecezji Toledo - było prawie 900: kapłanów, osób zakonnych i świeckich - informuje KAI.

Okazją do jej uruchomienia jest tzw. sprawa Eustachego Nieto y Martina i jego towarzyszy, będąca częścią zapowiedzianej na 28 października br. beatyfikacji 498 ofiar wojny domowej w Hiszpanii (1936-39). Nowa strona przedstawia życiorysy i okoliczności śmierci prawie stu osób i składa się z dwóch części.

Pierwsza obejmuje ogłoszone do tej pory prace postulatorów, zajmujących się poszczególnymi kandydatami na ołtarze, druga natomiast poświęcona jest wyłącznie zbliżającej się beatyfikacji.

Prowadzący sprawę ks. Eustachego Nieto, rozpoczętą jeszcze w 2001 r., od dawna chcieli utworzyć specjalną stronę internetową, aby móc na bieżąco gromadzić wszystko, co dotychczas ukazało się na temat zapowiedzianej beatyfikacji w zainteresowanych nią diecezjach.

Twórczyniami strony są m. Milagros Tenorio Arriero ze Zgromadzenia Córek Maryi z Kolegium "Towarzystwo Maryi" z Talavera de la Reina w Toledo i Maria Victoria Melchor Illán.

W ramach zbliżającej się beatyfikacji chwały ołtarzy dostąpi 498 męczenników, w tym 2 biskupów, 24 księży diecezjalnych, 462 członków instytutów życia konsekrowanego (osób zakonnych), po jednym diakonie, subdiakonie i seminarzyście oraz 7 świeckich. W chwili śmierci liczyli oni od 16 do 78 lat.

Na całość procesu składają się 23 sprawy prowadzone w różnych diecezjach, przy czym kilka z nich prowadzono równolegle niezależnie od siebie, w tych samych diecezjach, np. w Barcelonie toczyło się 5 spraw, obejmujących łącznie 146 osób, w Madrycie - w samym mieście i w połączeniu z innymi diecezjami - 4 sprawy i 232 osoby oraz w Toledo - również 4 sprawy, ale 55 męczenników.

Grupowa beatyfikacja nie będzie pierwszym tego rodzaju obrzędem w Kościele hiszpańskim. Jan Paweł II przewodniczył 10 takim ceremoniom w latach 1987-2001, beatyfikując łącznie 471 męczenników. 11 osób z tego grona ogłosił następnie świętymi w czasie dwóch kanonizacji w latach 1999 i 2003.

Za pontyfikatu Benedykta XVI, 29 października 2005 r. zostało ogłoszonych błogosławionymi 8 męczenników hiszpańskich. Zapowiedziana na październik br. beatyfikacja 498 osób będzie najliczniejszym takim obrzędem w nowożytnych dziejach Kościoła.


(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.