Hiszpania: ”wychowanie obywatelskie” budzi konflikt sumienia
2007-09-27 00:00:00
Biskupi hiszpańscy sprzeciwiają się nauczaniu w szkołach wychowania obywatelskiego. Kard. Antonio María Rouco Varela w wywiadzie dla radia COPE stwierdził, że przedmiot ten stawia wielu rodziców w delikatnej sytuacji, jeśli chodzi o sumienie i żadna instytucja kościelna nie może pozostać obojętna wobec tego faktu. Podobnie wypowiadają się inni hierarchowie w listach pasterskich - informuje KAI
"Biorąc pod uwagę fakt, że wychowanie obywatelskie jest obowiązkowe dla wszystkich oraz jego treść, cele i kryteria ewaluacji, trzeba powiedzieć, że przedmiot ten jest otwarcie sprzeczny z podstawowym prawem rodziców do decydowania o tym, jaki charakter wychowania moralnego i religijnego mają otrzymać ich dzieci" - stwierdził kard. Rouco Varela.
"Kim jest człowiek, jakie są implikacje bycia osobą, jaka jest podstawa kryteriów i norm, które kierują życiem osobistym i społecznym oraz jaki jest cel ostateczny człowieka, to kwestie, które powinny zostać wyjaśnione, zilustrowane i rozwiązane w sposób pedagogiczny w teorii i w praktyce, zgodnie z wolą rodziców, a nigdy poprzez formuły narzucone i zdecydowane jednostronnie przez autorytet państwa" - powiedział kardynał.
Wielu biskupów poświęciło swoje listy duszpasterskie kwestii nowego przedmiotu. Kard. Carlos Amigo z Sewilli zwraca uwagę, że to rodzice są pierwszymi wychowawcami dzieci. Jest to ich prawo i obowiązek. Z kolei bp José Sánchez González z diecezji Sigüenza-Guadalajara podkreśla, że przedmiot został narzucony bez żadnej konsultacji i że budzi więcej pytań i wątpliwości niż daje odpowiedzi.
(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025