Hiszpania: chrześcijański sens uroczystości Wszystkich Świętych

2007-11-02 00:00:00

O chrześcijańskie przeżywanie uroczystości Wszystkich Świętych zaapelował ks. Joan María Canals, przewodniczący Komisji Liturgicznej przy Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Według niego popularny ostatnio Halloween, który nie należy do hiszpańskiej kultury, jest sprzeczny ze świętem katolickim i niepedagogiczny dla dzieci. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele organizacji zaangażowanych w edukację.

Z racji pedagogicznych należałoby unikać przebrań dla dzieci, które nie są wychowawcze w ich wieku, zostały wprowadzone przez konsumpcję lub okultyzm, a skoncentrować się na modlitwie, która wypływa z głębi serca - mówi ks. Canals, wybitny liturgista. Kiedy umiera bliska osoba, to nie pozwala się dzieciom być blisko zmarłego. Tymczasem podczas Halloween, który opiera się na strachu, śmierci, czarnej magii i potwornych stworzeniach, przebiera się dzieci używając tych wszystkich elementów. Halloween nie pozwala odkryć chrześcijańskiego znaczenia śmierci.

Dla chrześcijanina nie wszystko kończy się tutaj. Patrzymy ku nadziei na życie i zmartwychwstanie - stwierdził ks. Canals. - Uroczystości Wszystkich Świętych należy nadać sens chrześcijański, ponieważ w tym dniu Kościół wspomina tych, którzy radują się w niebie kontemplując Pana.

Także Stowarzyszenie Zawodowe Nauczycieli Religii w Szkołach Państwowych (APRECE) uważa, że nie należy przywiązywać tak dużej wagi w szkołach do Halloween, ponieważ nie należy do zwyczajów ani do kultury hiszpańskiej. Zdaniem Rafaela Martina, wiceprzewodniczącego stowarzyszenia, popularyzacja tego święta wśród dzieci i młodzieży jest kwestią "buntu, snobizmu i chęci zerwania z tradycjami".

Z kolei katolicka sieć szkół FERE twierdzi, że w ich ośrodkach nie celebruje się tego święta, ponieważ nie ma nic wspólnego z tradycją chrześcijańską. Wobec wzrostu tendencji do obchodów Halloween, należy przekazywać uczniom sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz znaczenie poszanowania, zachowywania i promowania tradycji katolickiej.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.