Hiszpania: lewica ustanawia pamięć historyczną
2007-11-02 00:00:00

Hiszpański Kongres Deputowanych przyjął ustawę o pamięci historycznej, której celem jest rehabilitacja ofiar wojny domowej po stronie republikanów – donosi „Rzeczpospolita”. Prawicowa opozycja, która głosowała przeciw uważa, że ustawa rehabilitująca ofiary wojskowej dyktatury zaszkodzi pojednaniu narodowemu.
Przeforsowana przez lewicę ustawa uznaje za „niesprawiedliwe i nielegalne” wszystkie wyroki, sankcje i środki przemocy stosowane – z powodów politycznych, ideologicznych i religijnych – w czasie wojny domowej (1936 – 1939) i dyktatury generała Franco. Tak jak trybunały i sądy z czasów wojny domowej.
Poszkodowani, ich małżonkowie i krewni mogą się obecnie ubiegać o status pokrzywdzonego. Nie oznacza to jednak prawa do odszkodowania. Władze mają natomiast ułatwić rodzinom odnalezienie osób zaginionych (z ekshumacją włącznie) i zapewnić wszystkim zainteresowanym dostęp do archiwów publicznych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Dziennik informuje, że usunięte mają być herby, godła i tablice upamiętniające rebelię wojskowych, wojnę domową i represje z czasów dyktatury. Sankcje za nieusunięcie symboli nie dotkną Kościoła katolickiego, gdyż nakaz nie dotyczy pamiątek ściśle prywatnych oraz podlegających ochronie z powodów artystycznych czy religijnych. Instytucjom, które nie zastosują się do przepisów, mogą być odebrane państwowe dotacje.
Valle de los Caidos (Dolina Poległych), mauzoleum ofiar wojny domowej, które zginęły z rąk republikanów (40 km od Madrytu), ma być traktowane jak wszystkie miejsca kultu religijnego i cmentarze. Fundacja zarządzająca Doliną ma włączyć do swych statutowych celów czczenie wszystkich ofiar wojny domowej, szerzenie wiedzy na temat tego okresu historii i wychowywanie młodych pokoleń w poszanowaniu wartości demokratycznych.
Nie będzie można organizować tam imprez o charakterze politycznym ani służących gloryfikacji wojny domowej i frankizmu.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025