Hiszpania: minister sprawiedliwości chce zakazać wieszania krzyży w klasach

2009-11-25 00:00:00
Hiszpania: minister sprawiedliwości chce zakazać wieszania krzyży w klasach

Minister sprawiedliwości Hiszpanii Francisco Caamano rozważa wprowadzenie zakazu umieszczania symboli religijnych w szkołach – podaje GlobalPost.com. Po raz pierwszy o swoim zamiarze minister poinformował w sierpniu. Wkrótce też wywiązała się na ten temat w mediach debata, która nabrała rozmachu we wrześniu wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i ostatnio w tym miesiącu po zapadnięciu kontrowersyjnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie krzyży .

Problem symboli religijnych w szkołach ujrzał światło dzienne w Hiszpanii po raz pierwszy w ub. roku, kiedy to sąd w Valladolid orzekł, że szkoła publiczna Macias Picavea ma usunąć wszystkie krzyże z klas i przestrzeni publicznych. Rada szkoły, złożona z nauczycieli i rodziców, opowiedziała się za utrzymaniem symboli religijnych, które były tam obecne od uroczystego otwarcia placówki w 1930 r. Jednak grupa rodziców, która uważała, że symbole religijne naruszają prawa człowieka, takie jak wolność wyznania, zdecydowała się wnieść sprawę do sądu i ją wygrała.

Sędzia argumentował, że w kraju nie obowiązuje żadna religia państwowa i w związku z tym państwo nie może popierać ani stosować się do żadnej wiary. Zaś edukacja jest szczególnie wrażliwa na sprawy wolności religijnej, gdyż czego dzieci nauczą się w młodości w sposób decydujący wpływa na ich przyszłe zachowanie. Sędzia mówił, że u dzieci może pojawić się przekonanie, iż państwo bardziej sprzyja tej religii, której symbole są obecne w przestrzeni publicznej.

Lokalne władze zaskarżyły ten wyrok do sądu wyższej instancji. Na razie nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Konstytucja hiszpańska z 1978 r. gwarantuje wolność religijną, jednocześnie zaznacza, że żadna religia nie może zyskać statusu religii państwowej. Zapisane jest w niej także to, że „władze publiczne powinny brać pod uwagę przekonania religijne społeczeństwa hiszpańskiego i konsekwentnie współpracować z Kościołem katolickim oraz przedstawicielami innych wyznań”.

Czy ostaną się symbole religijne w kraju, który de facto stał się świecki? Takie pytanie zadaje sobie wielu publicystów. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez Centrum Badań Socjologicznych wynika, że 75 proc. Hiszpanów wciąż identyfikuje się z Kościołem katolickim, chociaż tylko 15 proc. uczęszcza regularnie na Mszę św. w niedzielę, a 55 proc. „prawie nigdy”. 20 proc. osób biorących udział w badaniu deklaruje, że jest ateistami lub agnostykami.

Praktykujący katolicy zauważają, że akcja usuwania krzyży z przestrzeni publicznej jest elementem „krucjaty rządu Zapaterro przeciw katolicyzmowi”. – Ten rząd atakuje wszystko co jest katolickie – najpierw występując z małżeństwami gejów, potem szybkimi rozwodami, obecnie rozszerzając dostęp do legalnej aborcji i eliminując symbole religijne w szkołach. Rząd popełnia błąd. Krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale także kulturowym. Jeśli usuniemy krzyże stracimy nasz charakter, naszą tradycją i w końcu własną tożsamość – przestrzega Luis Carbonell z Katolickiej Konfederacji Rodziców.

Źródło: GlobalPost.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.