Hiszpania: minister sprawiedliwości chce zakazać wieszania krzyży w klasach

2009-11-25 00:00:00
Hiszpania: minister sprawiedliwości chce zakazać wieszania krzyży w klasach

Minister sprawiedliwości Hiszpanii Francisco Caamano rozważa wprowadzenie zakazu umieszczania symboli religijnych w szkołach – podaje GlobalPost.com. Po raz pierwszy o swoim zamiarze minister poinformował w sierpniu. Wkrótce też wywiązała się na ten temat w mediach debata, która nabrała rozmachu we wrześniu wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i ostatnio w tym miesiącu po zapadnięciu kontrowersyjnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie krzyży .

Problem symboli religijnych w szkołach ujrzał światło dzienne w Hiszpanii po raz pierwszy w ub. roku, kiedy to sąd w Valladolid orzekł, że szkoła publiczna Macias Picavea ma usunąć wszystkie krzyże z klas i przestrzeni publicznych. Rada szkoły, złożona z nauczycieli i rodziców, opowiedziała się za utrzymaniem symboli religijnych, które były tam obecne od uroczystego otwarcia placówki w 1930 r. Jednak grupa rodziców, która uważała, że symbole religijne naruszają prawa człowieka, takie jak wolność wyznania, zdecydowała się wnieść sprawę do sądu i ją wygrała.

Sędzia argumentował, że w kraju nie obowiązuje żadna religia państwowa i w związku z tym państwo nie może popierać ani stosować się do żadnej wiary. Zaś edukacja jest szczególnie wrażliwa na sprawy wolności religijnej, gdyż czego dzieci nauczą się w młodości w sposób decydujący wpływa na ich przyszłe zachowanie. Sędzia mówił, że u dzieci może pojawić się przekonanie, iż państwo bardziej sprzyja tej religii, której symbole są obecne w przestrzeni publicznej.

Lokalne władze zaskarżyły ten wyrok do sądu wyższej instancji. Na razie nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Konstytucja hiszpańska z 1978 r. gwarantuje wolność religijną, jednocześnie zaznacza, że żadna religia nie może zyskać statusu religii państwowej. Zapisane jest w niej także to, że „władze publiczne powinny brać pod uwagę przekonania religijne społeczeństwa hiszpańskiego i konsekwentnie współpracować z Kościołem katolickim oraz przedstawicielami innych wyznań”.

Czy ostaną się symbole religijne w kraju, który de facto stał się świecki? Takie pytanie zadaje sobie wielu publicystów. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez Centrum Badań Socjologicznych wynika, że 75 proc. Hiszpanów wciąż identyfikuje się z Kościołem katolickim, chociaż tylko 15 proc. uczęszcza regularnie na Mszę św. w niedzielę, a 55 proc. „prawie nigdy”. 20 proc. osób biorących udział w badaniu deklaruje, że jest ateistami lub agnostykami.

Praktykujący katolicy zauważają, że akcja usuwania krzyży z przestrzeni publicznej jest elementem „krucjaty rządu Zapaterro przeciw katolicyzmowi”. – Ten rząd atakuje wszystko co jest katolickie – najpierw występując z małżeństwami gejów, potem szybkimi rozwodami, obecnie rozszerzając dostęp do legalnej aborcji i eliminując symbole religijne w szkołach. Rząd popełnia błąd. Krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale także kulturowym. Jeśli usuniemy krzyże stracimy nasz charakter, naszą tradycją i w końcu własną tożsamość – przestrzega Luis Carbonell z Katolickiej Konfederacji Rodziców.

Źródło: GlobalPost.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.