Hiszpania: skuteczny protest organizacji katolickich przeciw aborcji

2007-12-10 00:00:00
Hiszpania: skuteczny protest organizacji katolickich przeciw aborcji

Do niedawnego zamknięcia prywatnych klinik ginekologicznych w Barcelonie, w których „przerywano ciążę” nawet w ósmym miesiącu, przyczyniły się działania katolickich grup antyaborcyjnych - ujawnił madrycki dziennik "La Razón". Przypomniano, że w ramach kampanii wymierzonej w kliniki działające w Barcelonie w lipcu br. miejscowa organizacja katolików świeckich "e-Cristians" złożyła pozew sądowy i w efekcie 26 listopada trybunał nakazał zamknięcie czterech ośrodków związanych z ginekologiem Carlosem Morinem.


Według hiszpańskich dziennikarzy, olbrzymią rolę w całej sprawie odegrała też inna organizacja, związana zresztą z poprzednią - "Hazte Oir" ("Daj się słyszeć"). Jej działacze w ubiegłym tygodniu manifestowali przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia w Madrycie, żądając dochodzenia w sprawie osób z "aborcyjnego establishmentu".

Dziś rozpoczyna się koniec aborcji w Hiszpanii – oświadczył przewodniczący "Hazte Oir" Ignacio Arsuaga do dwóch tysięcy demonstrantów, których udało się na nią ściągnąć za pośrednictwem rozesłanych dzień wcześniej e-maili i SMS-ów. – Kruszarki do niszczenia płodów, sfałszowane orzeczenia psychiatryczne, aborcje ośmiomiesięcznych poczętych dzieci i „król aborcji” Carlos Morin pokazali rzeczywistość aborcji społeczeństwu, które jeszcze wczoraj widziało to z drugiej strony – dodał Arsuaga. Na zakończenie zażądał od ministra zdrowia Bernata Sorii, aby zbadano placówki aborcyjne i jeśli okaże się, że łamie się w nich ustawę o niekaralności aborcji, należy je zamknąć".

Swój wkład w walkę z zabijaniem dzieci nienarodzonych ma również Instytut Polityki Rodzinnej (IPF) - inna organizacja chrześcijańska, która ostatnio wzmogła swe wysiłki w obronie życia poczętego. Jej przewodniczący Eduardo Hertfelder przesłał 4 bm. list do ministra zdrowia, "żądając natychmiastowego upublicznienia danych na temat aborcji z 2006 roku". Według badań prowadzonych przez IPF, w tym czasie dokonano w Hiszpanii ponad 98,5 tys. "zabiegów", czyli średnio jednego co 5,3 minuty i 270 w ciągu dnia. Oznacza to także, iż na 10 ciąż dwie kończyły się w tym czasie aborcją. – Od czasu legalizacji „przerywania ciąży” w 1985 dokonano w naszym kraju przeszło 1,1 mln tych „zabiegów” i tym samym aborcja stała się główną przyczyną śmiertelności w Hiszpanii - podkreślił Hertfelder.

Inną grupą nacisku antyaborcyjnego jest madryckie "Stowarzyszenie Provida", którego szef Jesus Poveda także włączył się do ujawniania nadużyć, do jakich dochodziło w placówkach aborcyjnych. – Praktyki, do jakich dochodziło w Barcelonie, nie różnią się od tego, co się dzieje w klinikach na terenie Wspólnoty Madrytu - oświadczył. Jednocześnie wyraził radość w związku z zamknięciem tych ośrodków i przypomniał, że "w każdej aborcji umiera dziecko i płacze kobieta".

W czasie akcji policji wymierzonej przeciwko klinikom aborcyjnym w stolicy zatrzymano pod koniec listopada sześcioro pracowników czterech takich placówek. Za wysoką opłatą zabijano tam poczęte dzieci nawet w ósmym miesiącu ciąży. Robiono to m.in. przez wstrzykiwanie trucizny do serca dziecka. Zabiegi takie miały kosztować 3-6 tysięcy euro.

Choć legalnie aborcji w Hiszpanii można dokonać w określonych przypadkach, gdy „ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki, jest wynikiem gwałtu albo płód jest zdeformowany”, wiele klinik wykorzystuje zapis o zagrożeniu zdrowia i w oparciu o łatwo dostępną opinię psychologa oficjalnie zabija dziecko w łonie matki. Z raportu ogłoszonego w 2005 r. przez Najwyższą Radę Badań Naukowych wynika, że codziennie ponad 200 kobiet dokonuje „legalnych aborcji” w Hiszpanii. Kraj ten ma jeden z najniższym wskaźników przyrostu naturalnego w Europie.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.