Indie: Kościół ostrzega przed filmem ”Ewangelia Wodnika”
2007-11-23 00:00:00
Kościół katolicki w południowoindyjskim stanie Kerala wyraził zaniepokojenie z powodu realizowanego obecnie filmu "Ewangelia Wodnika", przedstawiającego nieopisane przez ewangelistów lata życia Jezusa i ostrzegł przed skutkami, jakie może on wywołać - donosi KAI.
Amerykańscy scenarzyści - zainspirowani książką o takim samym tytule, napisaną blisko 100 lat temu przez Levy H. Dowlinga - przedstawiają historię Jezusa przebywającego w Indiach.
Rzecznik indyjskiego Kościoła, ks. Paul Thelekat uważa, że hollywoodzka produkcja może wywołać liczne kontrowersje. „Nie ma żadnych historycznych dowodów, aby Jezus kiedykolwiek przybył do Indii, a filmowa opowieść może wywołać jedynie zamieszanie" - podkreśla na łamach dziennika "The Hindu".
W filmie Jezus odwiedza świątynie buddystyczne i wypowiada się przeciwko niesprawiedliwości systemu kastowego. Podróżuje po Indiach, gości także w Tybecie, Persji, Grecji i Egipcie.
Indyjscy katolicy obawiają się, że taki portret Jezusa doprowadzić może do tego, że w niektórych społecznościach odżyją dawne urazy.
Ks. Thelekat zwrócił uwagę, że Kościół nie jest przeciwko artystycznym i przemawiającym do wyobraźni widza produkcjom, pod warunkiem, że wyrażają one prawdę o Jezusie Chrystusie i nie zniekształcają faktów "Być może producenci filmu, wykorzystując ogólne zainteresowanie przesłaniem Chrystusa, chcą po prostu na tym zarobić duże pieniądze" - dodał.
Australijski reżyser Drew Heriot zapowiedział, że film przedstawia życie Jezusa między jego 13. a 30. rokiem życia, o których milczy Nowy Testament.
Teorie głoszące tezę, że Jezus przebywał w Indiach od wielu lat głoszą pisarze i dziennikarze spod znaku New Age. Wśród nich byli m.in. Niemiec-Holger Kersten i Szwajcar - Erich von Däniken. Jednak pierwszym propagatorem takiej koncepcji był XIX -wieczny rosyjski historyk i podróżnik Nikołaj Notowicz, który pisał o mnichach buddyjskich w rejonie Ladakhu opowiadających o chrześcijańskim Dalajlamie o imieniu Issa. W 1908 roku w USA ukazała się książka pt. "Ewangelia Wodnika o Jezusie Chrystusie". Levi H. Dowlinga -ewangelickiego pastora. Według autora, 12 -letniego chłopca zabrał na Wschód indyjski książę Ravanna z Orissy.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.