Indie: Kościół protestuje przeciw oskarżeniom rządowym

2007-10-23 00:00:00

Ponad 30 tys. osób w mieście Thiruvambady w południowoindyjskim stanie Kerala zażądało od miejscowych władz, aby oficjalnie przeprosiły katolicki Kościół syro-malabarski za ostrą krytykę swego biskupa. W demonstracji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, wzięli udział biskupi, księża, osoby zakonne i świeccy łącznie z wyznawcami innych religii ze 106 parafii diecezji Thiruvambady. Na znak solidarności z biskupem zamknięto szkoły i szpitale prowadzone przez Kościół – informuje KAI.


Powodem protestu było nazwanie przez stanowego sekretarza, komunistę Pinarayiego Vijayana miejscowego biskupa Mara Paula Chittilappilly'ego "złośliwą kreaturą", która "tylko kłamie". Polityk zaznaczył ponadto, że z jego punktu widzenia "kłamstwo jest kłamstwem i jeśli ten, kto się tego dopuszcza, jest biskupem, nie znaczy to, że staje się ono święte".

Zarzuty Vijayana nawiązywały do wypowiedzi hierarchy podczas marszu w sprawie ochrony praw mniejszości we wrześniu br. Biskup przypomniał wówczas postać byłego komunistycznego przywódcy tego stanu - Mathaia Chacko, który na łożu śmierci poprosił o udzielenie mu posługi duchowej przez kapłana, a wcześniej zawarł małżeństwo kościelne.

Dla Vijayana słowa te "są niczym innym, jak tylko wezwaniem do głosowania na Zjednoczony Front Demokratyczny, który próbuje odzyskać teren utracony w wyniku poprzednich wyborów". "Postępując w ten sposób, biskup pomija komunistyczne wartości Chacko, przedstawiając go jako człowieka pełnego sprzeczności tylko po to, aby uprawiać propagandę polityczną" - podkreślił działacz komunistyczny.

"Bolesna jest nie tyle treść tej wypowiedzi, ile zawarta w niej nienawiść" - powiedział ks. Paul Thelakat z Synodu Kościoła Syro-Malabarskiego.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.