Indie: władze nagradzają bezdzietne małżeństwa

2007-08-14 00:00:00


Indyjskie władze znalazły sposób na ograniczenie szybkiego przyrostu ludności kraju. Pary małżeńskie, które odłożą urodzenie pierwszego dziecka na dwa lata, lub więcej, będą nagradzane finansowo tzw. "miodowym pakietem". Rozwiązanie już dziś zostanie wprowadzone w okręgu Satara zamieszkanym przez niemal trzy miliony ludzi - informuje "Rzeczpospolita".

Według statystyk co roku zawieranych jest tam prawie 25 tysięcy małżeństw, a 85 procent młodych żon zachodzi w ciążę w pierwszym roku po ślubie. Małżeństwo, które zdecyduje się na pierwsze dziecko dopiero dwa lata po ślubie, może dostać pięć tysięcy rupii (ok. 400 złotych), a jeśli urodzenie dziecka zostanie odłożone na trzy lata po ślubie, nagrodą będzie 7500 rupii (ok. 600 złotych). Plan ten jest lansowany jako szansa na "ponowny miesiąc miodowy" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- "Miodowym pakietem" władze chcą przekonać małżeństwa, zwłaszcza z biednych rodzin, do późniejszego rodzicielstwa, by w ten sposób choć trochę ograniczyć przyrost naturalny - tłumaczy urzędnik z okręgowego wydziału zdrowia. Twierdzi, że nawet gdyby do programu zgłosiło się tylko 20 procent małżeństw, to i tak będzie to oznaczało późniejsze narodziny pięciu tysięcy dzieci.

Jak informuje "Rz", w Indiach żyje dziś blisko 1,1 miliarda osób.


(źródło: Rzeczpospolita)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.