Indie: zamach państwa na własność Kościoła

2007-12-10 00:00:00

Kościoły w stanie Andhra Pradeś w środkowo-południowych Indiach rozpoczęły kampanię przeciw ustawie, która ma je pozbawić kontroli nad swymi majątkami. Projekt nowych przepisów zakłada, że państwowi komisarze będą kontrolować mienie kościelne, co w rzeczywistości sprowadzać się będzie do zarządzania przez nich tym majątkiem – informuje KAI.


Rząd indyjski twierdzi, że ustawa potrzebna jest m.in. po to, by "chronić własność" i zachować "usługi humanitarne". Podobne przepisy wydano wcześniej w odniesieniu do wspólnot hinduistycznych i islamskich, by chronić je przed ich nieuczciwymi członkami, którzy w przeszłości rozkradali wspólne majątki.

Nowy projekt przewiduje powoływanie komisarza państwowego, który winien rejestrować mienie Kościołów i czuwać nad nim wraz z wybieraną co trzy lata radą. Bez zgody i zezwolenia komisarza i rady nie będzie można sprzedać, nabyć, zbudować, zamienić czy zburzyć jakiegokolwiek obiektu należącego do danej wspólnoty religijnej.

Według przywódców chrześcijańskich tego stanu, nowa struktura rządowa otwiera drogę do różnych gróźb, nadużyć bądź korupcji, i to na wielką skalę.

"Majątki Kościołów chrześcijańskich są zupełnie inne niż w wypadku hindusów czy muzułmanów" - powiedział ks. Anthoniraj Thumma, wicesekretarz Rady Biskupów Andhra Pradeś i sekretarz stanowej Federacji Kościołów. W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews zwrócił on uwagę, że "o ile majątki tamtych grup pochodzą z nadania rządowego lub darowizn prywatnych, to mienie chrześcijańskie zostało zakupione przez wiernych lub organizacje chrześcijańskie, a zatem stanowi własność prywatną, ale nie indywidualną, lecz kościelną".

Kapłan podkreślił, że majątki te zakupiono z myślą o pracy misyjnej, obejmującej też służbę zdrowia i oświatę dla dobra zarówno członków Kościołów, jak i wszystkich innych ludzi. Zdaniem kapłana, rozpatrywany obecnie przez parlament projekt ustawy opiera się na niewiedzy na temat tego, kim są i jak funkcjonują Kościoły.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.