Indie: zamach państwa na własność Kościoła
2007-12-10 00:00:00
Kościoły w stanie Andhra Pradeś w środkowo-południowych Indiach rozpoczęły kampanię przeciw ustawie, która ma je pozbawić kontroli nad swymi majątkami. Projekt nowych przepisów zakłada, że państwowi komisarze będą kontrolować mienie kościelne, co w rzeczywistości sprowadzać się będzie do zarządzania przez nich tym majątkiem – informuje KAI.
Rząd indyjski twierdzi, że ustawa potrzebna jest m.in. po to, by "chronić własność" i zachować "usługi humanitarne". Podobne przepisy wydano wcześniej w odniesieniu do wspólnot hinduistycznych i islamskich, by chronić je przed ich nieuczciwymi członkami, którzy w przeszłości rozkradali wspólne majątki.
Nowy projekt przewiduje powoływanie komisarza państwowego, który winien rejestrować mienie Kościołów i czuwać nad nim wraz z wybieraną co trzy lata radą. Bez zgody i zezwolenia komisarza i rady nie będzie można sprzedać, nabyć, zbudować, zamienić czy zburzyć jakiegokolwiek obiektu należącego do danej wspólnoty religijnej.
Według przywódców chrześcijańskich tego stanu, nowa struktura rządowa otwiera drogę do różnych gróźb, nadużyć bądź korupcji, i to na wielką skalę.
"Majątki Kościołów chrześcijańskich są zupełnie inne niż w wypadku hindusów czy muzułmanów" - powiedział ks. Anthoniraj Thumma, wicesekretarz Rady Biskupów Andhra Pradeś i sekretarz stanowej Federacji Kościołów. W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews zwrócił on uwagę, że "o ile majątki tamtych grup pochodzą z nadania rządowego lub darowizn prywatnych, to mienie chrześcijańskie zostało zakupione przez wiernych lub organizacje chrześcijańskie, a zatem stanowi własność prywatną, ale nie indywidualną, lecz kościelną".
Kapłan podkreślił, że majątki te zakupiono z myślą o pracy misyjnej, obejmującej też służbę zdrowia i oświatę dla dobra zarówno członków Kościołów, jak i wszystkich innych ludzi. Zdaniem kapłana, rozpatrywany obecnie przez parlament projekt ustawy opiera się na niewiedzy na temat tego, kim są i jak funkcjonują Kościoły.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.