Irlandia: mniej księży, mało powołań

2007-10-26 00:00:00

Spadająca liczba powołań i problem starzejącego się duchowieństwa mogą się okazać w przyszłości powodem do poważnej troski w Kościele katolickim w Irlandii - uważa Rada Badań Naukowych i Rozwoju (CRD). Jak informuje KAI, w 2006 r. na studia seminaryjne w 26 irlandzkich diecezjach przyjęto 30 kandydatów, o trzech więcej niż w 2005 r. i o dwóch więcej niż w 2004 r.

Wśród przyjętych do seminarium znajdują się byli nauczyciele, urzędnicy, rolnicy, informatycy i inżynierowie. Większość z nich ma powyżej 25 lat.

Na przyszłych kapłanów kształci się teraz 74 studentów w dwóch seminariach irlandzkich: św. Patryka w Maynooth i św. Malachiasza w Belfaście. Przeciętny wiek seminarzystów to 35 lat.

Ogólna liczba księży diecezjalnych w Irlandii spadła w ubiegłym roku o 51 i wynosiła 3 078 kapłanów. Od 2000 r. zanotowano ponad 10-procentowy spadek liczby duchownych katolickich na terenie Zielonej Wyspy. Obecnie na jednego katolickiego kapłana przypada 1862 parafian.

Przeciętny ksiądz staje się coraz starszy. W 2001 r. 3 proc. księży znajdowało się w wieku między 25 i 29 lat. Rok temu grupa księży obejmująca tę kategorię wiekową stanowiła już tylko 0,9 proc. wszystkich kapłanów.

Eoin O'Mahony z CRD zwraca uwagę, że zauważalny problem starzejącego się duchowieństwa irlandzkiego może stanowić poważne wyzwanie dla Kościoła w przyszłości. – Największa grupa wśród księży mieści się w kategorii wiekowej 60-69 lat – dodaje.

Jak poinformowała Rada, we wrześniu ub.r. w żeńskich zgromadzeniach zakonnych było 8891 sióstr, o 351 mniej niż rok wcześniej. W 2001 r. było ich natomiast ponad 10 tys. Przeciętny wiek sześciu zakonnic, które złożyły w 2006 r. śluby wieczyste to 41 lat, a średni wiek wszystkich irlandzkich sióstr wynosi 56 lat.

Rok temu w męskich zgromadzeniach zakonnych na terenie Irlandii przebywało 3278 osób, z czego 93 proc. to kapłani, a 7 proc. - bracia. Zanotowano tu ponad 10-procentowy spadek powołań w ciągu ostatnich pięciu lat. W ub.r. czterech mężczyzn zgłosiło się do zakonów, ale tylko jednego kandydata przyjęto.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.