Irlandia: mniej księży, mało powołań
2007-10-26 00:00:00
Spadająca liczba powołań i problem starzejącego się duchowieństwa mogą się okazać w przyszłości powodem do poważnej troski w Kościele katolickim w Irlandii - uważa Rada Badań Naukowych i Rozwoju (CRD). Jak informuje KAI, w 2006 r. na studia seminaryjne w 26 irlandzkich diecezjach przyjęto 30 kandydatów, o trzech więcej niż w 2005 r. i o dwóch więcej niż w 2004 r.
Wśród przyjętych do seminarium znajdują się byli nauczyciele, urzędnicy, rolnicy, informatycy i inżynierowie. Większość z nich ma powyżej 25 lat.
Na przyszłych kapłanów kształci się teraz 74 studentów w dwóch seminariach irlandzkich: św. Patryka w Maynooth i św. Malachiasza w Belfaście. Przeciętny wiek seminarzystów to 35 lat.
Ogólna liczba księży diecezjalnych w Irlandii spadła w ubiegłym roku o 51 i wynosiła 3 078 kapłanów. Od 2000 r. zanotowano ponad 10-procentowy spadek liczby duchownych katolickich na terenie Zielonej Wyspy. Obecnie na jednego katolickiego kapłana przypada 1862 parafian.
Przeciętny ksiądz staje się coraz starszy. W 2001 r. 3 proc. księży znajdowało się w wieku między 25 i 29 lat. Rok temu grupa księży obejmująca tę kategorię wiekową stanowiła już tylko 0,9 proc. wszystkich kapłanów.
Eoin O'Mahony z CRD zwraca uwagę, że zauważalny problem starzejącego się duchowieństwa irlandzkiego może stanowić poważne wyzwanie dla Kościoła w przyszłości. – Największa grupa wśród księży mieści się w kategorii wiekowej 60-69 lat – dodaje.
Jak poinformowała Rada, we wrześniu ub.r. w żeńskich zgromadzeniach zakonnych było 8891 sióstr, o 351 mniej niż rok wcześniej. W 2001 r. było ich natomiast ponad 10 tys. Przeciętny wiek sześciu zakonnic, które złożyły w 2006 r. śluby wieczyste to 41 lat, a średni wiek wszystkich irlandzkich sióstr wynosi 56 lat.
Rok temu w męskich zgromadzeniach zakonnych na terenie Irlandii przebywało 3278 osób, z czego 93 proc. to kapłani, a 7 proc. - bracia. Zanotowano tu ponad 10-procentowy spadek powołań w ciągu ostatnich pięciu lat. W ub.r. czterech mężczyzn zgłosiło się do zakonów, ale tylko jednego kandydata przyjęto.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025