Irlandia: trend proaborcyjny zahamowany

2007-09-03 00:00:00


O 25 procent spadła w ciągu ostatnich sześciu lat liczba mieszkanek Irlandii, które korzystają z brytyjskich "klinik" aborcyjnych - czytamy w serwisie KAI.

Dane na ten temat ujawnił najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii. Dokumentację tę opracowano na podstawie liczby pacjentek odwiedzających ośrodki aborcyjne, które podały swoje irlandzkie adresy. Według katolickiej agencji watykańskiej "Zenit", w roku ubiegłym było takich kobiet o 540 mniej niż w roku 2005.

Wskaźnik aborcji (liczba przypadków uśmiercenia dzieci nienarodzonych na 1000 mieszkanek Irlandii w wielu od 15 do 44 lat) spadł z 7,5 procent w 2001 do 5,2 w ub.r.

W Irlandii istnieje konstytucyjny zakaz aborcji. Tymczasem prywatne ośrodki aborcyjne w Wielkiej Brytanii, która zalegalizowała tego rodzaju "zabiegi" na szeroką skalę, sprawiają, że mieszkanki "Zielonej Wyspy", mające zamiar zabicia własnego nienarodzonego dziecka, udają się do Anglii.

Ruth Cullen z irlandzkiej "Kampanii Pro-Life" (PLC) powiedziała, że dane te wskazują, iż trend proaborcyjny nie jest czymś nieodwracalnym i można go powstrzymać. Dodała, że chociaż każdy wskaźnik mówiący o mniejszej liczbie aborcji to dobra wiadomość, to jednak - jej zdaniem - "dokonywanych zabiegów jest nadal bardzo dużo i nie można popadać w samozadowolenie".

Przedstawiciele PLC zwrócili również uwagę, iż zmniejszył się także odsetek kobiet korzystających z innych niż brytyjskie ośrodki aborcyjne. Dotyczy to między innymi placówek w Holandii i tych krajów europejskich, w których takie praktyki są legalne.

(źródło: KAI)

Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025