IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

2022-11-04 00:00:00
IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych

Piękną krakowską tradycją są zaduszkowe spotkania, podczas których modlimy się za polskich Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku w niedzielę 6 listopada w bazylice Bożego Ciała oraz w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się już dziewiąte Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.

 

- Po raz dziewiąty spotkamy się w Krakowie, aby modlić się i uczcić pamięć naszych Bohaterów. Przypomnijmy też wartości za jakie walczyli i niejednokrotnie oddali życie: BÓG, HONOR, OJCZYZNA” – zapraszają organizatorzy IX Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych Dariusz Walusiak i Beata Popławska- Walusiak.

IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych rozpoczną się o godzinie 14.00 w bazylice Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 na krakowskim Kazimierzu). Po części modlitewnej zorganizowany jest przejazd do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie odbędzie się Gala Zaduszek.

Program Zaduszek:

- 14.00 – Wypominki, bazylika Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu;

- 14.30 – Msza św. zaduszna;

- 15.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia za Żołnierzy.

Po Koronce do Bożego Miłosierdzia za Żołnierzy odbędzie się przejazd podstawionym autobusem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W dalszej części programu zaplanowano o godzinie 17.00 Galę Zaduszek w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas której odbędzie się projekcja filmu Dariusza Walusiaka  pt."Ballada o Jureczku" oraz koncert patriotyczny Lecha Makowieckiego. Spotkanie w Łagiewnikach zakończy się poczęstunkiem.

IX Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych to okazja do oddania opiece Pana Boga patriotów i bohaterów, którzy walczyli o fundamentalne dla Polaków wartości ujęte w słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Spotkanie w gronie osób pielęgnujących religijność i patriotyzm będzie też doskonałą okazją do integracji środowisk służących wierze i ojczyźnie.

– Ci ludzie to nie „wyklęci”, ale nasi przodkowie, wobec których my czujemy się spadkobiercami. Spadkobiercami wielkiego skarbu, który zobowiązujeprzypominał w 2017 roku abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, odprawionej w Katedrze Wawelskiej. Nasza pamięć o Niezłomnych to hołd oddany tym, którzy za wiarę i Polskę oddali wszystko.

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.