W Warszawie kilka tysięcy osób wyruszyło z Placu Trzech Krzyży, przeszło Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie na zakończenie Marszu zaplanowano rodzinny koncert.
Uczestnikom warszawskiego Marszu towarzyszyła orkiestra, która grała tradycyjną muzykę szkocką oraz motocykliści z Rajdu Katyńskiego. Uczestnicy nieśli także biało-czerwone flagi i transparenty z nazwami swoich miejscowości. Odtwarzane były fragmenty przemówień papieża Jana Pawła II poświęcone rodzinie. Na niesionych transparentach widniały hasła: „Mama i tata - najpiękniejszy skarb świata”, „Duża rodzina Niebo przypomina”, „NIE dla gender!”, „Stop seksualizacji dzieci”.
Rzeczniczka Marszu Anna Borkowska-Kniołek powiedziała dziennikarzom: Chcemy zwrócić uwagę na to, że rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej. To w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie. Chcemy, żeby samorządy stworzyły dobry klimat dla rodziny.
Zaznaczyła, że samorządy pełnią nadzór nad szkołami. Samorządy odpowiadają za finansowanie szkół i dodatkowych programów. Chcielibyśmy, żeby w szkołach nie były realizowane programy, które mogłyby deprawować młodzież, które zachęcałyby do przedwczesnej edukacji seksualnej - dodała Borkowska-Kniołek.
Organizatorzy Marszu zbierali podpisy pod petycją do prezydenta ws. nowelizacji ustawy oświatowej. Chcemy, żeby w tej ustawie było jasno powiedziane, że w szkole będą promowane treści prorodzinne, na takiej samej zasadzie jak promowane są treści nt. zdrowego trybu życia czy postawy obywatelskiej - wyjaśniła Borkowska-Kniołek.
Od 4 czerwca 2006 roku, kiedy miał miejsce pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie, jego organizacji podjęło się już ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa.
W Warszawie Marsz organizuje Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która jest jednocześnie koordynatorem i partnerem pozostałych Marszów w Polsce. Z kolei w Krakowie organizatorem Marszu od początku tej inicjatywy jest Instytut Ks. Piotra Skargi.
Ze szczegółowymi informacjami o Marszu można zapoznać się na jego oficjalnej stronie: marsz.org.
Pełną relację z Marszu dla Życia i Rodziny z 2014 roku oraz z lat poprzednich, jak również liczne fotografie i materiał wideo można odnaleźć na portalu PCh24.pl.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy