Jak obronić cywilizację chrześcijańską? – XVI Kongres Konserwatywny

2019-10-15 00:00:00
Jak obronić cywilizację chrześcijańską? – XVI Kongres Konserwatywny

Już po raz szesnasty, 12 października na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się Kongres Konserwatywny. W tym roku, z racji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, główny temat sięgał do korzeni naszej inicjatywy, zwłaszcza jej podstaw ideowych, jakimi są dzieła brazylijskiego myśliciela katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira.

Jednym z najważniejszych gości XVI Kongresu Konserwatywnego był Pan Leonard Przybysz, którego śmiało możemy nazwać „ojcem-założycielem” naszego Stowarzyszenia. W roku 1990 został wysłany do Polski przez profesora Oliveirę z misją stworzenia krajowej filii Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności. Jego starania zostały zwieńczone powstaniem Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, którego prezes, Sławomir Olejniczak, powiedział w sobotę na przemówieniu otwierającym Kongres: – Bez tej osoby nie byłoby tu dzisiaj nas.

 

20-lecie istnienia SKCh to idealna okazja do podsumowania dotychczasowej działalności. Prezes Sławomir Skiba przypomniał, że to właśnie dzięki Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi powstały takie ważne organizacje katolickie w Polsce, jak Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris czy Centrum Życia i Rodziny, organizator słynnych Marszów dla Życia i Rodziny, a także podobne Stowarzyszenia w innych katolickich państwach europejskich, m. in. na Słowacji czy w Chorwacji.

Najważniejszym dziełem prof. Plinia Correa de Oliveiry była książka Rewolucja i Kontrrewolucja, opisująca długotrwały proces walki z cywilizacją chrześcijańską oraz sposoby przeciwstawienia się jej. Dlatego w tym wyjątkowym, jubileuszowym roku tematem Kongresu Konserwatywnego było pytanie: Jak obronić cywilizcję chrześcijańską? Pierwszej odpowiedzi na nie udzielił w homilii podczas Mszy Świętej inaugurującej Kongres w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników przy niepołomickim Rynku ks. prałat Roman Kneblewski: – Jesteśmy kościołem walczącym! Wiara nie może być tylko na własny użytek, ona musi być apostołowaniem! Do szabel bracia!

 

Co roku na Kongresie Konserwatywnym wręczane jest specjalne wyróżnienie, Nagroda im. Księdza Piotra Skargi, przyznawana tym, którzy szczególnie zasłużyli się w propagowaniu wartości, do obrony których zostało powołane Stowarzyszenie. Tym razem otrzymał ją red. Jan Pospieszalski, za odważne demaskowanie w pracy dziennikarskiej promotorów skrajnych ideologii uderzających w Kościół, małżeństwo, rodzinę, porządek społeczny w naszej ojczyźnie i w człowieka jako takiego. Wytrawny dziennikarz oraz wielki przyjaciel naszego Stowarzyszenia powiedział po odebraniu nagrody: – W całej Europie Polska ma opinię kraju bardzo katolickiego, maryjnego, różańcowego etc. Ale obawiam się, że bez pracy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi nie byłoby tego. To, że wciąż jesteśmy na tle innych krajem bardzo katolickim, to w dużym stopniu wasza zasługa.

 

Na tegorocznym Kongresie nie zabrakło oczywiście również tematów nadzwyczaj aktualnych, takich jak ataki na Kościół w Polsce czy postępująca rewolucja homoseksualna dokonywana przez tzw. środowiska LGBT. Bardzo ciekawy wykład na ten temat wygłosił Łukasz Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl. Zadał swoim słuchaczom retoryczne pytanie: – Mamy możliwość wykazać się męstwem, nastawać w porę i nie w porę, ponosić konsekwencje. Czy może być coś piękniejszego niż cierpieć za prawdę? Z nieco innego punktu widzenia ujął tę sprawę nasz gość, prof. Grzegorz Kucharczyk, analizując kondycję współczesnego Kościoła w Polsce, kryzys prawdy oraz zniechęcenie wobec walki ze złem, które dopada zarówno duchownych, jak i świeckich.

 

Szukając precyzyjnej odpowiedzi na główne pytanie-hasło XVI Kongresu Konserwatywnego, prezes Sławomir Olejniczak mówił do zgromadzonych: – Dechrystianizacja to proces, w którym nie ma determinizmu, konieczności dziejowej, którą mamili ludzkość reprezentanci rozmaitych szkół filozoficznych czy też rewolucjoniści. To ludzie kształtują swoją historię a krwawych przewrotów dokonywały konkretne osoby; jakobini, bolszewicy, a teraz głosiciele rewolucji obyczajowej i genderowej. Naszym moralnym obowiązkiem jest więc powstrzymywanie dechrystianizacji, dla zbawienia własnego i innych.


Więcej na temat XVI Kongresu Konserwatywnego można przeczytać na portalu PCH24.pl.

 

Zachęcamy także do obejrzenia relacji wideo z relacji wideo z tego wydarzenia oraz do wysłuchania świadectwa Jana Pospieszalskiego, wygłoszonego przy odbiorze Nagrody im. Księdza Piotra Skargi.

 

www.PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!