Jak pisać historię Polski na nowo

2014-05-30 00:00:00
Jak pisać historię Polski na nowo

 

Radomski Klub Inteligencji Katolickiej oraz Klub Polonia Christiana były organizatorami spotkania z prof. Mieczysławem Rybą, który mówił o istocie prawdy historycznej. Wykład rozpoczęła analiza aktualnych wydarzeń związanych z pochówkiem gen. Jaruzelskiego na Powązkach oraz sporu historycznego dotyczącego osoby generała.

Profesor przedstawił schemat przekazywania informacji młodemu pokoleniu, któremu państwo polskie wmawia, że totalitaryzm to trudne czasy i ludzie, którzy zginęli w walce z tym systemem mieli taką samą rację, jak ci którzy go tworzyli i mordowali. Czy wynika z tego, że jedni byli masochistami, a drudzy sadystami? - ironicznie pytał prelegent.

Zjawisko to świadczy o poziomie infekcji jaką zaatakowane są górne piętra polskiego życia intelektualnego. Manipuluje się faktami i relatywizuje historię. Dlatego, kontynuował, ważna jest tutaj metodologia badań historycznych. Jak się bronić? Należy poznać i być świadomym metod badania faktów. Unikając redukcji poznania historii tylko do nich.

Zdaniem prof. Mieczysława Ryby, ważne jest - „dlaczego″. Jeśli nie zrozumiemy przyczyn i skutków, nie będziemy w stanie mówić o prawdzie historycznej, która nie powinna być traktowana, jak kolekcja faktów. 

Prof. Ryba, mówił także antyhistorycznej modzie stanowisku zobojętnienia, czymś co prof. Kiereś określił zdaniem - co ja się będę interesował nieboszczykami, lecz gdyby powiedzieć młodemu człowiekowi, że należy mu się spadek, to siedziałby i sięgał do dziesiątego pokolenia wstecz, by dowieść, że spadek mu się należy. Prof. Kiereś podsumował to zjawisko stwierdzeniem, że martwimy się tym, że jesteśmy biedni, ale nie martwimy się tym, że jesteśmy głupi. Prof. Mieczysław Ryba uzupełnił, że nie ma większej biedy jak ludzka głupota.

PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!