W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
W panelach dyskysyjnych i referatach brali udział naukowcy, duchowni oraz publicyści, którzy na co dzień zajmują się ważnymi zagadnieniami, wiążącymi się z wpływem kultury na świadomość społeczną i na system wartości, regulujący relacje międzyludzkie.
Wykładowcami i uczestnikami konferencji "Jak pokonać antykulturę?" byli: dr Piotr Bernatowicz, prof. Mirosław Szumiło, ks. prof. Tadeusz Guz, prof. Jacek Janowski, Wojciech Konikiewicz, Bartosz Kopczyński, Krystian Kratiuk, dr Filip Ludwin, Michał Lutrzykowski, Tadeusz Płużański, Dariusz Rozwadowski, Sławomir Skiba, prof. Ryszard Zajączkowski, Robert Zawadzki, Jakub Zgierski, Rafał Ziemkiewicz, Stanisław Żuławski. Panele tematyczne prowadzili: Monika Rutke, Paweł Chmielewski, Łukasz Karpiel, Mariusz Paszko, Michał Pytel.
W czasie rozmów przypominano ubiegłoroczną konferencję, zorganizowaną po raz pierwszy wokół problemu antykultury, jaki zdiagnozował i opisał zmarły 22 kwietnia 2023 roku Krzysztof Karoń, autor fundamentalnego dzieła - wydanej w 2019 roku publikacji pt. "Historia antykultury 1.0: podstawy wiedzy społecznej".
Już na ubiegłorocznej konferencji o antykulturze jeden z prelegentów - Tomasz A. Żak - stwierdził: "My dzisiaj mamy przed sobą tylko jedno zadanie. Nawiązując do śp. Krzysztofa Karonia: kiedyś po jednej bardzo długiej rozmowie z nim doszliśmy obaj do jednego wniosku. Pan Krzysztof powiedział: „Ja jestem od teorii, ale pan jest od praktyki. Jeżeli połączymy te dwie rzeczy, to dopiero mamy szansę na wygraną”.
W tym roku, podczas sobotniego spotkania środowisk konserwatywnych i patriotycznych Arkadiusz Stelmach przypomniał o dokumencie przygotowanym przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi w przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: "Sławomir Olejniczak i Sławomir Skiba z SKCh napisali świetny manifest dotyczący przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pt. „Deska ratunku czy pocałunek śmierci dla chrześcijańskiej Polski”. Dokument ten okazał się proroczy, ponieważ mamy do czynienia z faktycznym pocałunkiem śmierci dla chrześcijańskiej Polski."
Jak widać, pytanie o zadawanie "pocałunków śmierci" przez zlewicowaną administrację Unii Europejskiej okazało się jak najbardziej zasadne. Doświadczeni dyktatem antymoralnych reguł, niszczących podstawy cywilizacji chrześcijańskiej w myśl rewolucyjnych doktryn, wykuwanych w gabinetach unijnych decydentów, możemy dzisiaj stwierdzić, że zbiurokratyzowana UE, zamiast rozwiązywać problemy ekonomiczne obywateli państw czlonkowskich dodaje im nowe kłopoty.
Wymysły obudowane fasadą ekologii ograniczają prawa własności, narzucane opłaty i podatki powodują wzrost kosztów życia, a poprawność polityczna ściągnęła na mieszkańców wielu państw UE zagrożenie terroryzmem i chuligaństwem. Takie podrywanie fundamentów porządku europejskiego jest elementem wdrażania wizji świata opartego o antykulturę.
Stąd też wynika potrzeba przeciwdziałania dewastacji moralnej, prawnej i porządku społecznego. Spotkania takie, jak warszawskie spotkanie pod hasłem "Jak pokonać antykulturę?", mają właśnie słuzyć konsolidacji oborońców moralności i ładu społecznego.
"Nasza cywilizacja – co obiecała nam Matka Boże w Fatimie, kiedy powiedziała, iż na koniec jej Niepokalane Serce zatriumfuje – zostanie odbudowana z Bożą pomocą. Gdy już to się stanie, to będzie ona szczególnie mocna w tych punktach, które zostały szczególnie mocno zaatakowane przez gangrenę antykultury" – podsumował swoje wystąpienie na sobotniej konferencji w Warszawie wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Arkadiusz Stelmach.
piotrskarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy