Jakie sąsiedztwo? Mocny temat najbliższych spotkań w Olsztynie i Elblągu. Wstęp wolny!

2024-04-16 00:00:00
Jakie sąsiedztwo? Mocny temat najbliższych spotkań w Olsztynie i Elblągu. Wstęp wolny!

Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Tak jest wiele pytań, na które często brakuje nam odpowiedzi – stąd właśnie potrzeba kontynuacji zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy dla Państwa w Olsztynie i Elblągu.


W naszych Klubach „Polonia Christiana” nie uchylamy się od rozmowy na tematy trudne. Skoro nie unikamy ich w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy też między sąsiadami, warto poruszyć je także w formule otwartej. Kwestia kontynuacji i skali pomocy dla Ukrainy, czy też relacji pomiędzy naszymi narodami, ale także i ocena moralnej kondycji obecnego społeczeństwa ukraińskiego, to wszystko sprawy budzące duże emocje. Na łamach 97 numeru „Polonia Christiana” podjęli je redaktorzy naszego pisma.


Czy do oceny naszej sytuacji w Europie i świecie wystarczą nam opowieści wielu doświadczonych przez wojnę uchodźców (nie odbierajmy wszak cierpienia tym, którzy naprawdę go doznali) oraz truizmy o agresywnej i imperialnej Rosji? Te ostatnie stwierdzenia są nam znane od wielu lat. Jeszcze w 2020 r., podczas słynnej konferencji w Warszawie, przestrzegaliśmy przed mentalnością i ekspansywnością rosyjskich elit.


Teraz wracamy do szerokiego spojrzenia na sprawy polskie, w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada, jakim jest Ukraina. Stąd pewien cykl, związany bezpośrednio z „okładkowym” numerem pisma „Polonia Christiana”, który zapoczątkowaliśmy ciekawą debatą w Krakowie. Dziś mamy dla Państwa zaproszenia na kolejne spotkania: w Olsztynie i Elblągu. Gościem specjalnym i zarazem naszym prelegentem podczas tych spotkań będzie jeden z autorów wspomnianego tematu numeru „Polonia Christiana” – dr Jakub Majewski.

  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Olsztynie pt. „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?” odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Zapraszamy Państwa do sali nr 131 (1 piętro) w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Prostej 38.
  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Elblągu (pod tym samym tytułem) z udziałem dra Jakuba Majewskiego odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Elbląscy Patrioci”, odbędzie się w siedzibie tegoż stowarzyszenia, przy ul. Łączności 3. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.