Jakie sąsiedztwo? Mocny temat najbliższych spotkań w Olsztynie i Elblągu. Wstęp wolny!

2024-04-16 00:00:00
Jakie sąsiedztwo? Mocny temat najbliższych spotkań w Olsztynie i Elblągu. Wstęp wolny!

Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Tak jest wiele pytań, na które często brakuje nam odpowiedzi – stąd właśnie potrzeba kontynuacji zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy dla Państwa w Olsztynie i Elblągu.


W naszych Klubach „Polonia Christiana” nie uchylamy się od rozmowy na tematy trudne. Skoro nie unikamy ich w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy też między sąsiadami, warto poruszyć je także w formule otwartej. Kwestia kontynuacji i skali pomocy dla Ukrainy, czy też relacji pomiędzy naszymi narodami, ale także i ocena moralnej kondycji obecnego społeczeństwa ukraińskiego, to wszystko sprawy budzące duże emocje. Na łamach 97 numeru „Polonia Christiana” podjęli je redaktorzy naszego pisma.


Czy do oceny naszej sytuacji w Europie i świecie wystarczą nam opowieści wielu doświadczonych przez wojnę uchodźców (nie odbierajmy wszak cierpienia tym, którzy naprawdę go doznali) oraz truizmy o agresywnej i imperialnej Rosji? Te ostatnie stwierdzenia są nam znane od wielu lat. Jeszcze w 2020 r., podczas słynnej konferencji w Warszawie, przestrzegaliśmy przed mentalnością i ekspansywnością rosyjskich elit.


Teraz wracamy do szerokiego spojrzenia na sprawy polskie, w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada, jakim jest Ukraina. Stąd pewien cykl, związany bezpośrednio z „okładkowym” numerem pisma „Polonia Christiana”, który zapoczątkowaliśmy ciekawą debatą w Krakowie. Dziś mamy dla Państwa zaproszenia na kolejne spotkania: w Olsztynie i Elblągu. Gościem specjalnym i zarazem naszym prelegentem podczas tych spotkań będzie jeden z autorów wspomnianego tematu numeru „Polonia Christiana” – dr Jakub Majewski.

  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Olsztynie pt. „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?” odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Zapraszamy Państwa do sali nr 131 (1 piętro) w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Prostej 38.
  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Elblągu (pod tym samym tytułem) z udziałem dra Jakuba Majewskiego odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Elbląscy Patrioci”, odbędzie się w siedzibie tegoż stowarzyszenia, przy ul. Łączności 3. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.