Już 5 listopada Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

2023-10-27 00:00:00
Już 5 listopada Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

Walczyli o wolną Polskę do 1953 roku. Nie chcieli pogodzić się z wyrokami wydanymi na Polskę w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Stawiali opór hitlerowskim Niemcom, stalinowskiemu Związkowi Sowieckiemu i polskim komunistom, którzy podjęli współpracę z Moskwą. 5 listopada uczcimy Ich pamięć podczas X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

 

Abyśmy byli wolni

 

- Żołnierze Wyklęci-Niezłomni, męczennicy polskiej sprawy. Walczyli i ginęli byśmy byli wolni. Módlmy się za Nich, pamiętając jednocześnie, że ta "Armii Męczenników "  za swą ofiarę przelanej krwi może wyjednać u Boga potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny – zapraszają w imieniu organizatorów X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych Państwo Beata Popławska-Walusiak wraz z mężem Dariuszem Walusiakiem.

 

Organizatorami X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja „Szwadrony kultury”.

 

Kraków pamięta

 

X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych rozpoczną się zbiórką o godz. 13.30 pod kościołem pw. św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym. O 13.45 uczestnicy przejdą (z udziałem wojska i orkiestry wojskowej) pochodem po płycie krakowskiego Rynku i na godz. 14.00 udadzą się do Bazyliki Mariackiej, gdzie zaplanowane zostały wypominki za poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. W czasie przemarszu przez Rynek Główny będą niesione portrety poległych bohaterów.

 

W Bazylice Mariackiej o godz. 14.30 odprawiona zostanie Msza św. zaduszna celebrowana przez ks. dr. inf. Dariusza Rasia, podczas której homilię wygłosi ks. prof. Tadeusz Guz. Oprawę muzyczną zapewni chór „Hasło”.

 

Druga część programu krakowskich uroczystości – Gala Zaduszek – odbędzie się a Auli JP II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie w godz. 16.30 – 20.30. W tej części uroczystości zaplanowano przygotowaną przez Romualda Rzeszutka prezentację albumu pt. „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” oraz pokaz dwóch filmów dokumentalnych: „Pan major Łupaszka” Arkadiusza Gołębiewskiego i „Jastrząb żołnierz Łupaszki” Dariusza Walusiaka. Przygotowaną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Galę Zaduszek zakończy panel dyskusyjny pt. „Co dalej z Żołnierzami Wyklętymi. Ideały i duch?”.

 

Były ich tysiące

 

Po upadku komunizmu w Polsce przed wiele lat nie podejmowano niewygodnego dla komunistów i ich spadkobierców tematu ruchu oporu przeciw nadanej przez Związek Sowiecki władzy PRL. Dopiero od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Jak czytamy na stronie internetowej IPN, poświęconej  Żołnierzom Wyklętym:

W 1945 r. w granicach ówczesnej Polski działało około 350 oddziałów podziemia niepodległościowego. W ich szeregach walczyło od 13 000 do 17 000 żołnierzy. Połowa z nich należała do oddziałów AK, przekształconej potem w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie w Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Drugą pod względem liczebności siłą podziemia były oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skupiające 2 700 – 3 600 żołnierzy. W obu tych formacjach służyło ponad 70 proc. wszystkich żołnierzy (9 300 – 12 300) – resztę stanowili żołnierze skupieni w organizacjach regionalnych lub w samodzielnych, nikomu niepodlegających oddziałach zbrojnych (w sumie 3 700 – 4 800 żołnierzy). Terenowe siatki konspiracyjne, będące zapleczem dla stałych oddziałów, liczyły 150 000 – 170 000 ludzi. W wyniku akcji „rozładowywania lasów”, podjętej w lecie 1945 r. przez dowództwo AK-DSZ, oraz tzw. amnestii sierpniowej, ogłoszonej przez komunistyczne władze, liczba oddziałów uległa zmniejszeniu. Od stycznia 1946 r. do wiosny 1947 r. w szeregach podziemia kontynuowało walkę od 6 600 do 8 700 partyzantów. Nastąpił więc pięćdziesięcioprocentowy spadek stanów oddziałów podziemia w porównaniu z 1945 r. Sytuacja diametralnie się zmieniła po wprowadzeniu przez komunistów amnestii wiosną 1947 r. Po tzw. ujawnieniu w lesie pozostało od 1 100 do 1 800 żołnierzy, a masowe wpływowe podziemie przestało istnieć. Na przełomie 1947–1948 rozbite zostały ostatnie ogólnopolskie dowództwa konspiracyjne. Niektóre regionalne siatki przetrwały do lat 1951–1952. Po 1950 r. operowało jeszcze ponad 40 oddziałów partyzanckich, w ich szeregach walczyło 240 – 400 partyzantów. W 1953 r. funkcjonariusze aparatu zdołali zlikwidować ostatnie oddziały zbrojne, w lesie pozostali ukrywający się pojedynczo lub w 2–3-osobowych grupach „ostatni zbrojni”, którzy nie prowadzili jednak aktywnej walki.

 

Raz jeszcze polecamy Państwu udział w X Krakowskich Zaduszkach za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, które odbędą się już 5 listopada, począwszy od Rynku Głównego w Krakowie (pod kościołem św. Wojciecha). Szczegóły dostępne są na facebookowej stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1376327042956615 .

W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.