Już ponad 20 000 podpisów w proteście przeciwko Hartmanowi

2014-10-20 00:00:00
Już ponad 20 000 podpisów w proteście przeciwko Hartmanowi

Już ponad 20 000 osób zaprotestowało przeciwko obecności Jana Hartmana w gronie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Protest jest inicjatywą przedstawicieli Krucjaty Młodych, którzy w ten sposób zareagowali na skandaliczną wypowiedź Hartmana zachęcającego do podjęcia dyskusji nad akceptacją kazirodztwa.

Akcją zainteresowała się większość polskich mediów. "Rzeczpospolita" w artykule "Studenci nie chcą Hartmana na UJ" zwraca uwagę na to, że opinie studentów częściowo podzielają władze najstarszej polskiej uczelni, odcinając się od opinii wyrażanych przez kontrowersyjnego wykładowcę.

Portal PCh24.pl przypomniał, że Jan Hartman szokuje społeczeństwo nie od dziś. Kiedy w ubiegłym roku przez media po raz kolejny przewijała się dyskusja na temat sztucznego zapłodnienia, zwanego w potocznym dyskursie metodą in vitro, o problemie nie mógł nie wypowiedzieć się naczelny etyk III RP, Jan Hartman. Do studia telewizyjnego na ekskluzywną rozmowę zaprosił profesora – znanego już wówczas z antykatolickich wypowiedzi – Grzegorz Miecugow z TVN24.

Co widzowie mieli wówczas okazję usłyszeć od Hartmana? Otóż, jego zdaniem, powinniśmy, jako społeczeństwo, zacząć żegnać się z samowolą i „przygotować na takie społeczeństwo, w którym wolność prokreacji będzie ograniczona w stosunku do tej zupełnej swobody, którą mamy dzisiaj”. W zarysowanej wówczas wizji filozofa chińska polityka jednego dziecka „to dopiero zapowiedź czegoś, co będzie prawdopodobnie globalnym standardem”.

Wpatrzony w Hartmana Miecugow słuchał jego mądrości bez zbędnych komentarzy. A profesor brnął dalej: Jeśli człowiek może coś poddać regulacji i swojej władzy racjonalnej, to prędzej czy później tak się stanie. Będzie uważane za coś niemoralnego i niewłaściwego zdawać się na przypadek. W prokreacji prawdopodobnie ustali się etyczny standard, że prokreacja powinna być odpowiedzialna, a więc przebiegać pod kontrolą etyczną.

Na stronie Protestuj.pl w dalszym ciągu można dołączyć do akcji.

    
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!