Już w środę w Warszawie – prof. Rafał Łatka o wybitnych biskupach doby PRL

2022-11-11 00:00:00
Już w środę w Warszawie – prof. Rafał Łatka o wybitnych biskupach doby PRL
Nasz warszawski Klub „Polonia Christiana” ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z dr. hab. prof. UKSW Rafałem Łatką. Wygłosi on dla Państwa prelekcję zatytułowaną "Wybitni polscy biskupi doby PRL". Zapraszamy do tego szczególnie wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać na żywo wiedzy, erudycji i zaangażowania prof. Łatki. Spotkanie odbędzie się już w środę 16 listopada.

Ocena okresu Polski Ludowej, a szczególnie działań podejmowanych w tym okresie przez polski Episkopat, wciąż budzi liczne spory i prowokuje do dyskusji. Na ustach wrogów Kościoła szczególnie często pojawiają się nazwiska tych duchownych, którzy splamili swoje imię niegodnymi czynami, w tym także współpracą z komunistyczną bezpieką. Ale czy dostatecznie dużo jako Polacy wiemy o biskupach bohaterach - tych, którzy nie tylko pozostali niezłomni wobec ówczesnego aparatu represji, ale również walnie przyczynili się do odbudowy moralnej społeczeństwa i rozmiękczenia czerwonej dyktatury?

Przykłady takich postaci zaprezentuje w swojej autorskiej prelekcji dr hab. prof. UKSW Rafał Łatka. To niezwykle utalentowany historyk, którego gościliśmy już wielokrotnie w ramach Klubów „Polonia Christiana”. Przykładowo, w marcu 2022 r. prof. Łatka mówił o prymasowskiej wizji patriotyzmu w Kazaniach Świętokrzyskich bł. prymasa Wyszyńskiego.

Dr hab. Rafał Łatka to wykładowca akademicki, zaangażowany także w wiele innych projektów. Jest ekspertem w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także koordynatorem Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Wydał liczne publikacje historyczne oraz zredagował serię wydawniczą "Kościół Katolicki w dokumentach".

Zapraszamy Państwa do przybycia na Klub „Polonia Christiana” w Warszawie, który odbędzie się 16 listopada 2022 r. (środa) o godz. 18:00. Spotykamy się w Warszawie, w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!


PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.