Już w ten czwartek – prof. Kucharczyk w Poznaniu! Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie

2025-01-27 00:00:00
Już w ten czwartek – prof. Kucharczyk w Poznaniu! Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie

Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu.

Jesteśmy przekonani, że podniesienie w przestrzeni publicznej do rangi kluczowego wydarzenia rocznicy tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski jest zadaniem z gatunku obowiązkowych dla sprawy obrony korzeni cywilizacji i dorobku chrześcijańskiej Polski, jak również dla odbudowy relacji społecznych i jedności wspólnoty narodowej oraz dla odkłamania w publicznym przekazie obrazu monarchii i samego monarchy jako władcy katolickiego. Cieszy nas, że zaczynają ów temat dostrzegać poważne instytucje: Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem milenium koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie, zapowiedziano również specjalne posiedzenie połączonych izb parlamentu, które w kwietniu ma odbyć się w królewskim Gnieźnie. Również z tej okazji Narodowy Bank Polski zdecydował się na emisję specjalnych monet.

 

Tysiąclecie podniesienia polskiej korony będzie również obecne w inicjatywach naszego Stowarzyszenia. Już w najbliższy czwartek 30 stycznia zapraszamy Państwa do Poznania na wykład wybitnego znawcy dziejów Polski – prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka.

 

Nasz prelegent już wielokrotnie dał się poznać jako znakomity pisarz i publicysta. Pośród jego licznych dzieł książkowych wypada wspomnieć m.in. „Christianitas między Niemcami i Rosją” (wyd. 2016), „Prusy. Pięć wieków” (2020), „Polska. Dzieje państwa i narodu” (2022), czy też wspólnie z Krzysztofem Rakiem „Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI wieku” (2024). W dorobku profesora trudno nie wymienić także książki, którą opublikowaliśmy w ramach Biblioteki „Polonia Christiana”. Mowa o książce prof. Kucharczyka pt. „Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem”.

 

- Były czasy, kiedy np. dla niemieckich mieszkańców państwa Zakonu Krzyżackiego, a później państwa pruskiego, to Polska – Królestwo Polskie, Rzeczpospolita – była atrakcyjnym modelem ustrojowym. To niemieccy mieszkańcy skupieni w Związku Pruskim w 1454 r. szukali protekcji w królu polskim, oddali się pod jego opiekę dobrowolnie (...) Wyzwaniem przed nami, zwłaszcza przed polskimi elitami jest zacząć myśleć samodzielnie – przez pryzmat polskich obowiązków

 

- mówił prof. Kucharczyk w serii rozmów z wydawnictwem Biały Kruk. I ten obecny rok, w którym upływa milenium od koronacji dwóch pierwszych polskich monarchów jest okazją do przywracania w naszej pamięci obrazu Polski niepodległej, mającej zdolności do projektowania siły na arenie europejskiej, zarazem wiernej Bogu i zdecydowanej szerzyć chrześcijaństwo wśród pogan.

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem zatytułowane „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”, które odbędzie się w Poznaniu w czwartek 30 stycznia 2025 r. Miejsce spotkania to sala nr 119 (I piętro) w Domu Technika NOT przy ul. Wieniawskiego 5-9. Początek zaplanowano na godz. 18:30. Jak zawsze, wstęp wolny!

 
prof. Grzegorz Kucharczyk - plakat Poznań styczeń 2025

 

piotrskarga.pl

 

26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.