K. G. Chesterton w Krakowie i Warszawie

2014-10-06 00:00:00
K. G. Chesterton w Krakowie i Warszawie

Po raz kolejny w Krakowie i Warszawie spotkają się entuzjaści talentu pisarskiego G.K. Chestertona. Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem międzynarodowej konferencji „G.K. Chesterton, Dystrybucjonizm i Polska”, która odbędzie się w dniach 13 i 16 października br.

Konferencja ma na celu zgłębiać pisma Chestertona w kontekście współczesnej Polski. Zamiast ćwiczeń z historii, celem jest zaproponowanie Polsce przyszłych kierunków działań. Prelegenci z Polski i Stanów Zjednoczonych będą badać, w jaki sposób poglądy Chestertona na temat edukacji, gospodarki oraz rodziny, stanowić mogą istotne wskazówki dla Polski w nadchodzącym wieku. Nacisk położony będzie na prelegentów z Polski, co jest zgodne zarówno z filozofią Chestertona, jak i z filozofią Jego Instytutu.

Trzy ćwierćwiecza po śmierci Chestertona wciąż pozostaje on niezwykle proroczą postacią. Polska stoi dziś w obliczu podobnych wyzwań, być może nie tak oczywistych, jak inwazja czy podbój, lecz nie mniej niebezpiecznych.

Poniżej prezentujemy szczegóły dotyczące miejsc i czasu wystąpień, a także listę prelegentów.

Warszawa: 13 października 2014, g. 10.00, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie (Sala Balowa).

Prelegenci z USA: o. Ian Boyd CSB i dr Dermot Quinn. 

Prelegenci z Polski: Jan Majchrowski, Paweł Skibiński, Aleksander Stępkowski, Janusz Szewczak, Magdalena Ziętek, Tymoteusz Zych.

Kraków: 16 października 2014, g. 14.00, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (Sala Fontanowska).

Prelegenci z USA: o. Ian Boyd CSB i dr Dermot Quinn.
Prelegenci z Polski: Łukasz Karpiel, Rafał Łętocha, Arkadiusz Stelmach, Anna Walczuk.

ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA
Więcej informacji: http://chestertoninstitut.wix.com/gkci-2014poland

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!