Kalisz: obchody rocznicy śmierci księcia Bolesława Pobożnego

2014-04-19 00:00:00
Kalisz: obchody rocznicy śmierci księcia Bolesława Pobożnego
Kaliskie Środowisko Tradycji Katolickiej i Instytut Ks. Piotra Skargi zapraszają do uczestnictwa w obchodach 735. rocznicą śmierci jednego z ostatnich Piastów Wielkopolskich, księcia Bolesława Pobożnego. Poprzez ceremonie związane z rocznicą organizatorzy pragną podziękować Bogu za zesłanie tego prawdziwie katolickiego władcy.
 
Obchody odbędą się 26. kwietnia w Kaliszu. O godzinie 14:00 w Katedrze św. Mikołaja Biskupa (ul. Kanonicka 5) odbędzie się Msza Święta w Nadzwyczajnym Rycie Rzymskim w intencji Księcia Bolesława Pobożnego. Po Eucharystii, uczestnicy przejdą do Kościoła klasztornego oo. franciszkanów (ul. św. Stanisława) gdzie znajdują się relikwii błogosławionej Jolenty, małżonki Księcia. Po modlitwie organizatorzy zapraszają do Restauracji KTW (ul. Park Miejski 2) gdzie zostaną wygłoszone wykłady poświęcone władcy i czasom, w których panował. W przerwie pomiędzy wykładami odbędzie się pokaz tańca średniowiecznego.
 
Zachęcamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/290838674408907.

Obchody rocznicy śmierci Księcia Bolesława obywają się pod honorowym patronatem J. E. X. Bp Edwarda Janiaka.
 
Patronami medialnymi wydarzenia są portal PCh24.pl i magazyn „Polonia Christiana”.
 
 
Źródło: PCh24.pl
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!