Kard. Meisner: witraż powinien odzwierciedlać wiarę katolicką

2007-09-03 00:00:00

Słynną katedrę w Kolonii zdobi od tygodnia gigantyczny witraż składający się z ponad 11 tysięcy kolorowych szkiełek. Abstrakcyjne dzieło znanego artysty Gerharda Richtera nie podoba się jednak arcybiskupowi Kolonii kardynałowi Joachimowi Meisnerowi. Jego zdaniem witraż jest zbyt poprawny politycznie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według Kardynała witraż powinien pokazywać postacie świętych, a nie jakieś abstrakcyjne kwadraty. - Chodzi tu ewidentnie o to, żeby żadnym wizerunkiem nie urazić muzułmanów - powiedział kardynał Meisner lokalnej gazecie "Kölner Express" Podkreślił, że według niego "okno pasuje bardziej do meczetu niż do katedry".

Kardynał jest przekonany, że decyzja o wyborze witraża zapadła w obawie przed reakcją muzułmanów, ponieważ w islamie portretowanie postaci świętych jest zakazane - podaje "Rz".

Znany z konserwatywnych poglądów kardynał domaga się, aby w katedrze, znalazł się tradycyjny witraż pokazujący "postacie świętych z XX wieku". - Witraż w gotyckiej katedrze powinien odzwierciedlać wiarę katolicką - podkreślił.

Mimo sprzeciwu kard. Meisnera nowy witraż został uroczyście odsłonięty. Aby nie być zmuszonym do udziału w tej uroczystości, hierarcha wyjechał służbowo do Polski.

Nowy witraż, który składa się ze szklanych kwadratów w 72 kolorach, jest darem artysty dla świątyni. Nadzorująca remont inżynier Barbara Schock-Werner tłumaczy jego wybór brakiem pieniędzy.

(źródło: Rzeczpospolita)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025