Kard. Ruini: kultura współczesna nie rozumie chrześcijaństwa

2007-11-06 00:00:00

Kultura współczesna, dla której ból nie ma sensu, która neguje cierpienie i spycha śmierć na margines, musi mieć trudności ze zrozumieniem chrześcijaństwa - religii krzyża. Przekonanie takie wyraził kard. Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, do marca br. przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej. W długim wywiadzie dla "Corriere della Sera" 76-letni purpurat mówi o wielu sprawach, dotyczących sytuacji Kościoła we Włoszech. Według niego istnieją tu nastroje antykatolickie – informuje KAI.


Nie należy przeceniać ich rozmiarów, nie można jednak zaprzeczyć ich występowaniu. Istnieje cała wyspecjalizowana publicystyka, nie nowa, ale coraz bardziej natarczywa, która skupia się na sprawach Kościoła – powiedział kardynał Ruini.

Jego zdaniem, wrogowie Kościoła nie mogą mu darować zwycięstwa w referendum w sprawie liberalizacji sztucznego zapłodnienia, które z powodu bojkotu większości elektoratu, do czego nawoływali biskupi, zakończyło się niepowodzeniem. – Widzę, że gdy nasze wysiłki nie przynoszą spodziewanego wyniku, gdy Kościół «przegrywa», wszystko idzie gładko. Ale gdy jest inaczej, reakcje są odmienne i powracają chroniczne zarzuty o ingerencję – stwierdził kardynał Ruini.

Hierarcha nie zgadza się z zarzutami, jakoby Kościół ukrywał przypadki pedofilii wśród duchowieństwa oraz z poglądami o legendarnych bogactwach Kościoła.

Na pytanie o "temperaturę moralną" Italii kard. Ruini odpowiedział: – Są oznaki pozytywne i negatywne. Nie przeczę, że sytuacja jest trudna i że temperatura może wydawać się zbyt niska, co jest znakiem małego entuzjazmu, albo zbyt wysoka, co oznacza chorobę. Włochy mają ogromny potencjał i zasadniczą wytrzymałość, jednakże rozmaite sprawy nie znajdują zadowalającego i trwałego rozwiązania. Klasy polityczna, a także gospodarcza, związkowa, dziennikarska, kościelna były w stanie myśleć na średnią i dłuższą metę, a nie tylko na potrzeby chwili... Nie można rządzić krajem, jeśli ma się na uwadze tylko najbliższą przyszłość. Kto postawi te wielkie sprawy w centrum agendy politycznej, ten dobrze przysłuży się Włochom i zostanie zrozumiany przez ludzi.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.