Kard. Ruini: kultura współczesna nie rozumie chrześcijaństwa

2007-11-06 00:00:00

Kultura współczesna, dla której ból nie ma sensu, która neguje cierpienie i spycha śmierć na margines, musi mieć trudności ze zrozumieniem chrześcijaństwa - religii krzyża. Przekonanie takie wyraził kard. Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, do marca br. przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej. W długim wywiadzie dla "Corriere della Sera" 76-letni purpurat mówi o wielu sprawach, dotyczących sytuacji Kościoła we Włoszech. Według niego istnieją tu nastroje antykatolickie – informuje KAI.


Nie należy przeceniać ich rozmiarów, nie można jednak zaprzeczyć ich występowaniu. Istnieje cała wyspecjalizowana publicystyka, nie nowa, ale coraz bardziej natarczywa, która skupia się na sprawach Kościoła – powiedział kardynał Ruini.

Jego zdaniem, wrogowie Kościoła nie mogą mu darować zwycięstwa w referendum w sprawie liberalizacji sztucznego zapłodnienia, które z powodu bojkotu większości elektoratu, do czego nawoływali biskupi, zakończyło się niepowodzeniem. – Widzę, że gdy nasze wysiłki nie przynoszą spodziewanego wyniku, gdy Kościół «przegrywa», wszystko idzie gładko. Ale gdy jest inaczej, reakcje są odmienne i powracają chroniczne zarzuty o ingerencję – stwierdził kardynał Ruini.

Hierarcha nie zgadza się z zarzutami, jakoby Kościół ukrywał przypadki pedofilii wśród duchowieństwa oraz z poglądami o legendarnych bogactwach Kościoła.

Na pytanie o "temperaturę moralną" Italii kard. Ruini odpowiedział: – Są oznaki pozytywne i negatywne. Nie przeczę, że sytuacja jest trudna i że temperatura może wydawać się zbyt niska, co jest znakiem małego entuzjazmu, albo zbyt wysoka, co oznacza chorobę. Włochy mają ogromny potencjał i zasadniczą wytrzymałość, jednakże rozmaite sprawy nie znajdują zadowalającego i trwałego rozwiązania. Klasy polityczna, a także gospodarcza, związkowa, dziennikarska, kościelna były w stanie myśleć na średnią i dłuższą metę, a nie tylko na potrzeby chwili... Nie można rządzić krajem, jeśli ma się na uwadze tylko najbliższą przyszłość. Kto postawi te wielkie sprawy w centrum agendy politycznej, ten dobrze przysłuży się Włochom i zostanie zrozumiany przez ludzi.

Źródło: KAI
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.