Katolicy w Bośni i Hercegowinie wciąż obywatelami drugiej kategorii

2012-01-20 00:00:00
Katolicy w Bośni i Hercegowinie wciąż obywatelami drugiej kategorii

Bośniacki kardynał Vinko Puljić, za pośrednictwem Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wystosował apel o równe traktowanie katolików i innych obywateli w jego kraju. Katolicka mniejszość jest w Bośni i Hercegowinie nieustannie dyskryminowana. 

Ogromna nierówność w traktowaniu obywateli różnych religii dotyczy zarówno rynku pracy, jak szkół czy innych sfer życia społecznego. Kościołowi nie zwrócono także, mimo żądań, mienia zagarniętego w czasach komunizmu, choć zwrot taki objął bośniackie wspólnoty muzułmańskie.
 
Celem takiej polityki jest zmuszenie katolickich Chorwatów do opuszczenia Bośni i Hercegowiny – twierdzi metropolita Sarajewa. Kraj jest wyraźnie objęty rosnącą islamizacją dzięki wsparciu finansowemu Arabii Saudyjskiej. W samym tylko Sarajewie w ostatnich latach wybudowano 70 meczetów. Jedyną bronią bośniackich katolików zdaniem kard. Puljicia jest pokojowa „praca u podstaw” na rzecz współistnienia różnych grup w społeczeństwie.  
 
My nie czujemy się w tym kraju bezpiecznie – podkreślał w sierpniu sekretarz generalny episkopatu Bośni i Hercegowiny, ks. Ivo Tomašević. Tylko 3 proc. katolików, którzy opuścili Bośnię i Hercegowinę w czasie wojny, powróciło do dawnej ojczyzny.  
 
W Bośni i Hercegowinie mieszka 4,5 mln ludzi. 15 proc. z nich to katolicy, blisko 50 proc. to muzułmanie. 

 
Źródło: Radio Watykańskie
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!