Katolicy wobec cywilizacyjnych zagrożeń

2007-10-15 00:00:00
Katolicy wobec cywilizacyjnych zagrożeń

W sobotę, 13 października br., z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, już po raz czwarty odbył się Kongres Konserwatywny. Podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich, do Krakowa przyjechali zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Zgromadzeni w malowniczym wnętrzu Auli „Florianka” uczestnicy Kongresu wysłuchali wykładów pod wspólnym hasłem: „Katolicy wobec cywilizacyjnych zagrożeń”.

Jako pierwszy, zaraz po otwarciu kongresu przez wiceprezesa SKCh Sławomira Skibę, głos zabrał Jego Wysokość Książę Bertrand de Orleans e Bragança. W wykładzie zatytułowanym „Chrześcijańska koncepcja porządku władzy” przypomniał m.in., że społeczeństwo to związek ludzi dążących pod kierownictwem władzy do zbawienia.

Kolejny wykład pt. „Współczesne prześladowania religijne w świetle Orędzia Fatimskiego” wygłosił przedstawiciel chilijskiego Stowarzyszenia TFP - José Antonio Ureta. Prelegent zauważył, że mimo wielu optymistycznych głosów, twierdzących, iż prześladowania zapowiedziane w Fatimie już się dokonały, wiele faktów wskazuje, że tak nie jest. Prześladowania katolików trwają w wielu krajach głównie Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Niepokoją także tendencje w Unii Europejskiej do narzucania przepisów prawnych w coraz większym stopniu kłócących się z prawem naturalnym np. w zakresie życia ludzkiego czy promocji homoseksualizmu.

Jako trzeci wykładowca przemawiał dr Damian Leszczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego. W wygłoszonym przez siebie wykładzie, którego tytuł brzmiał „Nowa lewica i zagrożenia dla cywilizacji chrześcijańskiej” przybliżył słuchaczom ideowe założenia współczesnej lewicy, która już dawno przestała żywić nadzieję, że rewolucję wywołają robotnicy. Obecnie tzw. nowa lewica stawia na mniejsze grupy społeczne kontestujące rzeczywistość. Lewica nie chce już urządzać rewolucji – pragnie niszczyć wpływy chrześcijaństwa innymi sposobami.

Jako ostatni prelegent zabrał głos prezes SKCh im. ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak. W swym wystąpieniu pt.: „Dechrystianizacja współczesnego świata” nawiązując do tez książki autorstwa prof. Plinia Corrêi de Oliveira, stwierdził, że proces dechrystianizacji społeczeństwa jest wynikiem celowego i rozumnego działania sił wrogich Kościołowi. Rewolucyjnemu procesowi dechrystianizacji należy przeciwstawić się poprzez działania kontrrewolucyjne, których przykładem jest ideowa działalność Stowarzyszenia i Instytutu im. ks. Piotra Skargi.

Podczas obrad zaprezentowano książkę pt. „Rewolucja i Kontrrewolucja” autorstwa Plinia Corrêi de Oliveira, wydaną przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Dzieło to stanowi analizę procesu niszczenia cywilizacji chrześcijańskiej, rozpoczętego u schyłku średniowiecza i kontynuowanego przez pseudo-reformację, krwawą rewolucję francuską, ateistyczny komunizm, a wreszcie współczesną rewolucję obyczajową, zmierzającą w kierunku trybalizmu.

IV Kongres Konserwatywny zakończył koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Art Deco”.

(PiotrSkarga.pl)
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.