Katolicy wobec cywilizacyjnych zagrożeń

2007-10-15 00:00:00
Katolicy wobec cywilizacyjnych zagrożeń

W sobotę, 13 października br., z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, już po raz czwarty odbył się Kongres Konserwatywny. Podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich, do Krakowa przyjechali zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Zgromadzeni w malowniczym wnętrzu Auli „Florianka” uczestnicy Kongresu wysłuchali wykładów pod wspólnym hasłem: „Katolicy wobec cywilizacyjnych zagrożeń”.

Jako pierwszy, zaraz po otwarciu kongresu przez wiceprezesa SKCh Sławomira Skibę, głos zabrał Jego Wysokość Książę Bertrand de Orleans e Bragança. W wykładzie zatytułowanym „Chrześcijańska koncepcja porządku władzy” przypomniał m.in., że społeczeństwo to związek ludzi dążących pod kierownictwem władzy do zbawienia.

Kolejny wykład pt. „Współczesne prześladowania religijne w świetle Orędzia Fatimskiego” wygłosił przedstawiciel chilijskiego Stowarzyszenia TFP - José Antonio Ureta. Prelegent zauważył, że mimo wielu optymistycznych głosów, twierdzących, iż prześladowania zapowiedziane w Fatimie już się dokonały, wiele faktów wskazuje, że tak nie jest. Prześladowania katolików trwają w wielu krajach głównie Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Niepokoją także tendencje w Unii Europejskiej do narzucania przepisów prawnych w coraz większym stopniu kłócących się z prawem naturalnym np. w zakresie życia ludzkiego czy promocji homoseksualizmu.

Jako trzeci wykładowca przemawiał dr Damian Leszczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego. W wygłoszonym przez siebie wykładzie, którego tytuł brzmiał „Nowa lewica i zagrożenia dla cywilizacji chrześcijańskiej” przybliżył słuchaczom ideowe założenia współczesnej lewicy, która już dawno przestała żywić nadzieję, że rewolucję wywołają robotnicy. Obecnie tzw. nowa lewica stawia na mniejsze grupy społeczne kontestujące rzeczywistość. Lewica nie chce już urządzać rewolucji – pragnie niszczyć wpływy chrześcijaństwa innymi sposobami.

Jako ostatni prelegent zabrał głos prezes SKCh im. ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak. W swym wystąpieniu pt.: „Dechrystianizacja współczesnego świata” nawiązując do tez książki autorstwa prof. Plinia Corrêi de Oliveira, stwierdził, że proces dechrystianizacji społeczeństwa jest wynikiem celowego i rozumnego działania sił wrogich Kościołowi. Rewolucyjnemu procesowi dechrystianizacji należy przeciwstawić się poprzez działania kontrrewolucyjne, których przykładem jest ideowa działalność Stowarzyszenia i Instytutu im. ks. Piotra Skargi.

Podczas obrad zaprezentowano książkę pt. „Rewolucja i Kontrrewolucja” autorstwa Plinia Corrêi de Oliveira, wydaną przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Dzieło to stanowi analizę procesu niszczenia cywilizacji chrześcijańskiej, rozpoczętego u schyłku średniowiecza i kontynuowanego przez pseudo-reformację, krwawą rewolucję francuską, ateistyczny komunizm, a wreszcie współczesną rewolucję obyczajową, zmierzającą w kierunku trybalizmu.

IV Kongres Konserwatywny zakończył koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Art Deco”.

(PiotrSkarga.pl)
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.