Klub Polonia Christiana gościł w Radomiu
2013-10-18 00:00:00

We czwartek 17 października odbyło się w Radomiu spotkanie w ramach Klubu "Polonia Christiana", połączone z wykładem Piotra Zychowicza, autora książki "Obłęd 44". Była to okazja do poznania badań i opinii znanego historyka, redaktora naczelnego miesięcznika "Do Rzeczy Historia".
Licznie zebranym słuchaczom, zebranym w sali radomskiej Resursy Obywatelskiej, Piotr Zychowicz przedstawił konsekwencje decyzji dowódców AK o wybuchu powstania.
Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu. Swoje koncepcje zamiast na realiach, oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Rozpoczęta w 1944 roku akcja „Burza”, w ramach której oddziałom AK nakazano pomagać wkraczającej Armii Czerwonej, była nie tylko kolaboracją z wrogiem. Była obłędem. Dowództwo Armii Krajowej wydało bowiem w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciły za to najwyższą cenę. Apogeum tego obłędu była decyzja o wywołaniu Powstania Warszawskiego. Zryw, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans na powodzenie. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy — wraz z bezcennymi skarbami kultury — i zniszczenie AK. Jedynej poważnej siły która mogła przeciwstawić się sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale pozbawione wszelkiego sensu samobójstwo. Powstanie Warszawskie było najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Autor bestsellerowego Pakt Ribbentrop-Beck. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika „DoRzeczy Historia”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego
Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia:
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.