Klub Polonia Christiana zaprasza: prof. Jacek Bartyzel we Wrocławiu

2013-10-23 00:00:00
Klub Polonia Christiana zaprasza: prof. Jacek Bartyzel we Wrocławiu
Jaka jest geneza przeświadczenia o powinności wycofania się Kościoła z wywierania wpływu na życie społeczne i polityczne? Komu zależy na biernej i spolegliwej postawie katolików i dlaczego tak łatwo Kościół rezygnuje z ingerencji w ważne dla obywateli decyzje państwowe. Jaka jest rola mediów i w jaki sposób kontrolowany jest proces laicyzacji? Na te i inne ważne pytania spróbuje odpowiedzieć prof. Jacek Bartyzel na spotkaniu w ramach Wrocławskiego Klubu Polonia Christiana.
 
Gościem Klubu Polonia Christiana we Wrocławiu będzie wybitny intelektualista, historyk myśli politycznej, publicysta i działacz społeczny profesor Jacek Bartyzel. Spotkanie odbędzie się w sobotę - 26 października 2013 r. o godzinie 18:00 w "Sali Czarnej" Hotelu Tumskiego - Wrocław, Wyspa Słodowa 10. 
 
Tematem wykładu będzie zagadnienie ingerencji i zaangażowania Kościoła w życie polityczne i w politykę.

Jacek Bartyzel jest profesorem na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest również teatrologiem, historyk myśli politycznej, publicystą i działaczem społecznym. W latach 70. członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela od 1979r. współzałożyciel i rzecznik Ruchu Młodej Polski, internowany podczas stanu wojennego. Prezes Klubu Konserwatywnego w Łodzi, członek Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Po wykładzie, jak zawsze, będzie możliwość dyskusji oraz zadania pytań prelegentowi, a także nabycia dwumiesięcznika Polonia Christiana oraz publikacji związanych z Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. 

JJS
PiotrSkarga.pl
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.