Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Krakowa: „Milczenie i mowa Maryi”

2023-12-07 00:00:00
Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Krakowa: „Milczenie i mowa Maryi”

Już w czwartek 14 grudnia nadarza się okazja do świetnego duchowego przygotowania na święta Bożego Narodzenia. W Adwencie często zastanawiamy się nad rolą Świętej Rodziny, a w niej Matki Bożej, Rodzicielki naszego Zbawiciela. W przedświątecznej atmosferze zwróćmy nasze myśli do Maryi i przypomnijmy sobie Jej słowa, ale także Jej milczenie… Doskonałą do tego okazją będzie spotkanie z o. Waszkiewiczem zatytułowane „Milczenie i mowa Maryi”.

„Jak wiele miała Maryja do powiedzenia, będąc pełną Słowa Wcielonego! Jak wiele miała do powiedzenia, kontemplując przez trzydzieści lat Jego słowa! A jednak na kartach Ewangelii uderza nas Jej milczenie oraz Jej małomówność. Z obfitości serca milkną usta! Jej milczenie! Milczenie spowija pierwszych kilkanaście lat Jej życia. Milczenie ogarnia – nie licząc epizodu odnalezienia dwunastoletniego Jezusa w świątyni – trzydzieści lat spędzonych u boku Syna… I znowuż, po rozpoczęciu przez Niego działalności publicznej, Maryja milknie. Milczenie jest dla Maryi stanem naturalnym, przerywanym nieczęsto, a jeśli już – to z dostatecznie ważnych powodów. To bardzo cenna lekcja dla nas (…)” – czytamy w zapowiedzi wydanej jesienią tego roku książki o. Wawrzyńca Marii Waszkiewicza.

 

„Milczenie i mowa Maryi” to książka napisana przez o. Wawrzyńca Marię Waszkiewicza, która ukazała się we wrześniu 2023 roku. „Milczenie i mowa Maryi” to zarazem temat konferencji z udziałem autora, organizowanej przez krakowski Klub „Polonia Christiana”.


Ojciec Wawrzyniec Waszkiewicz jest znany czytelnikom mediów wydawanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi („Przymierze z Maryją”, „Polonia Christiana”, „PCh24.pl”), ale także czytelnikom poszukującym wartościowych pozycji książkowych, uczących myślenia i zgłębiających wiarę. Wygłosił dla nas m.in. zeszłoroczne rekolekcje adwentowe:

 

W jego dorobku książkowym wymienić można m.in. taki tytuły, jak: „Milczenie i mowa Maryi”, „Bosy Generał. Opowieść o Wawrzyńcu z Brindisi”, „Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej”, „Marietta i Alessandro. Dramatyczna historia namiętności i przemocy oraz miłości silniejszej niż śmierć”, „Alchemik, czyli rzecz o Bogu, o człowieku i o uświęceniu”, „Czyńcie, cokolwiek wam powie”, „Nunc coepi. Wezwanie do świętości” czy „Piękna dusza. Matematyczka Pana Boga. Życie Marii Gaetany Agnesi”.

 

Urodzony w 1985 roku we Wrocławiu o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz jest absolwentem bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia seminaryjne odbył we Włoszech i należy do żyjącej regułą franciszkańską Rodziny Niepokalanej Pośredniczki wszystkich łask i świętego Franciszka. Obecnie jest przede wszystkim rekolekcjonistą i autorem książek oraz artykułów w prasie polskiej i włoskiej. Posługuje w archidiecezji trnawskiej, w węgierskojęzycznej parafii na południu Słowacji.

 

Zapamiętajmy! Wykład o. Wawrzyńca Marii Waszkiewicza odbędzie się już w najbliższy czwartek 14 grudnia o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (obok kościoła pw. Bożego Ciała na Kazimierzu).

Organizatorzy spotkania to Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i Stowarzyszenie „Polonia Christiana”. Jeśli mają Państwo taką możliwość, prosimy o podzielenie się tą informacją z rodziną i znajomymi. Na spotkania Klubów „Polonia Christiana”, jak zawsze, wstęp jest wolny!

 

PiotrSkarga.pl

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.